Nadmiar cebuli jest powodem kłopotów krajowych producentów ze sprzedażą tego produktu. Nic, więc dziwnego, że chętnych do sprzedaży dużych partii jest więcej niż odbiorców. Tworzone są społeczne listy chętnych do sprzedaży cebuli na eksport – mówią producenci. Eksporterzy, którzy za cebulę zapłacą 18 groszy za kilogram mają rzesze dostawców.
Ceny cebuli w krajowym obrocie hurtowym nie uległy zmianie. Na Rynku Hurtowym w Broniszach cebula jest po 20 groszy za kilogram. Tania jest też kapusta. Ostatnie partie kapusty wcześniejszej sprzedawane są w cenie od 5 do 7 złotych za 25-cio kilogramowy worek (20 groszy do 28 groszy za kilogram). O złotówkę drożej za worek oferowana jest kapusta nadająca się do dłuższego przechowywania.
Ten rok był wyjątkowo korzystny dla upraw korzeniowych, ale to spowodowało, że podaż znacznie przewyższa popyt. Ceny są wyjątkowo niskie, a producenci i tak mają problemy ze znalezieniem kupców. Jedynie pory w cenie 0,80 do 1 zł/kg można uznać za opłacalne.
Kalafiory nadal tanie. Sytuacja z września, kiedy za sztukę płacono nawet 2,5 zł odeszła w zapomnienie. Maksymalna cena kalafiorów nie przekracza 1,20 złotych za sztukę, chociaż do transakcji dochodzi najczęściej przy cenie 1 złoty.
Drożeje sałata, podobnie jak pozostałe uprawy spod osłon. Dorodne główki sałaty lodowej sprzedawane są po 3,5 złotego za sztukę. Sukcesywnie drożeją pomidory, ogórki i papryka. Papryka kolorowa oferowana jest po 4,50 do 5 zł za kilogram. Nadal można kupić pięciokilogramowy worek tzw. mix kolorów. Jednak tu cena jest wyższa niż przy zakupie oddzielnie papryki czerwonej, żółtej lub pomarańczowej.
OWOCE
Nie ma już w sprzedaży krajowych owoców miękkich, dominuje oferta charakterystyczna dla zimy. Są orzechy, jabłka i gruszki. Wprawdzie nadal można dostać w Broniszach truskawki, ale pochodzące z importu. Jest to towar delikatesowy, kilogram kosztuje prawie 40 złotych.
W tym tygodniu skończą się już dostawy śliwek. Amatorów tych owoców informujemy, że teraz śliwki są dwukrotnie droższe, niż tydzień temu. Minimalna cena za kilogram węgierek to 1 złoty. Dużo jest w sprzedaży gruszek drobnych, niższej klasy jakości, które w hurcie sprzedawane są po 1 zł/kg ( w skrzynkach 20 kilogramów ). Ceny jabłek stałe.
Kończą się już dostawy brzoskwiń z importu. Są one jeszcze notowane w cedule, ale od przyszłego tygodnia ten towar także wypadnie z oferty.
Dużo jest bananów, które zdrożały w ciągu ostatniej dekady o kilka złotych na opakowaniu. Za karton 18 kilogramów odbiorca zapłaci od 47 do 54 złotych. Cena zależy od wielkości zakupu. Do wyboru są banany Excell z Panamy oraz doskonale znana Chiqita z Kolumbii.