Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Smutne żniwa

1 sierpnia 2003

Tegoroczne żniwa trudno zaliczyć do udanych. Zbierzemy z pól mniej niż zwykle i na dodatek ziarno będzie kiepskiej jakości. Na ocenę rzeczywistych strat przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać.

Główny Urząd Statystyczny co prawda nie przewiduje katastrofy. Zbierzemy bowiem od 21,7 do 22,7 mln ton zboża. Będzie to ilość mniejsza od ubiegłorocznej o 9 do 13 proc., ale pszenicy może być mniej nawet o 16 proc. Winą za ten stan rzeczy należy obarczyć długą i mroźną zimę oraz wielotygodniową, czerwcową suszę. Są to jednak szacunki z połowy lipca, a przecież od tego czasu mieliśmy znów kilka niespodzianek, choćby ulewy i gradobicia.
 
Nie wszystko jednak można zwalić na pogodę. Spodziewany brak pszenicy i związana z tym konieczność importu ok. 2 mln ton ziarna jest w znacznym stopniu efektem nie tylko afery ze "znikającym zbożem", ale również bezmyślności urzędników. W ubiegłym roku uznali oni bowiem, że pszenicy mamy zbyt dużo i rozpoczęli jej eksport. Agencja Rynku Rolnego sprzedała więc za granicę pół miliona ton pszenicy, dopłacając do tego interesu 80 mln zł. Prócz tego drugie tyle sprzedały – za zezwoleniem władz – prywatne firmy. Za to teraz będziemy płacić za import ziarna i zapewne więcej kosztować będą nas przetwory zbożowe.
 
Małopolska nie należy, na szczęście, do regionów, gdzie nieurodzaj przybrał rozmiary katastrofy, choć i na naszym terenie są miejsca, gdzie straty sięgnęły nawet 50 proc. Pszenicę i żyto z dopłatami ARR skupować będzie w naszym województwie 9 punktów. Są to: Spółka Knapik z Alwerni, młyn Zaborów, Zakład Przetwórstwa Zbożowego w Radłowie, młyn Wadowice, firma "Młynarstwo" z Bydlina, PZZ w Krakowie, firma w Rudzach, "Ekorol" w Proszowicach oraz "Jolmar" w Zielonkach. Firmy te otrzymały łącznie limit na skup 350 tys. ton pszenicy w okresie od lipca do października (z rozbiciem tej kwoty na poszczególne miesiące). Żyto skupuje tylko młyn z Alwerni, w łącznej ilości 50 ton.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę