Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Sierpniowe roboty w ogródku

7 sierpnia 2003

Ogródek nakłada obowiązek systematycznej pracy. Zaniechanie pielęgnacji może niekiedy przekreślaić wielomiesięczny trud. Warto więc najbliższy weekend przeznaczyć na wykonanie wielu ważnych zabiegów pielęgnacyjnych.Chciałbym wskazać, co jest najpilniejsze.

Chore ogórki

Ostatnio wystąpiły idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych. Z niepokojem stwierdziłem, że w plantacje ogórka, bardzo silnie zaatakował grzyb wywołujący groźną chorobę mączniaka rzekomego dyniowatych.. Nawet odmiany opisywane jako odporne na atak tego grzyba są porażone. Świadczy to, że walka z nim będzie trudna i uciążliwa. Grzyb ten potrafi ususzyć plantacje. Pierwsze objawy na liściach ogórka to żółte plamy ograniczone unerwieniem liści. W późniejszym czasie dochodzi do opanowania całych liści i całkowitego ususzenia roślin. Zalecam bezwzględne wykonanie oprysków, proponując do pierwszego zabiegu użycie środka układowego, czyli takiego, który wyniszczy grzyba wewnątrz rośliny. Na lokalnym rynku są preparaty Amistar 250 S.C., Ridomil Gold MZ 65 WP. Przy stosowaniu tych środków koniecznie musimy pamiętać o zalecanej dla nich trzydniowej karencji. Dalsze opryski, po kilku dniach, proponuję wykonywać preparatami mało uciążliwymi dla środowiska i przyjaznymi dla konsumenta: Bioczos BR lub Biosept 33 Sl.

Nie obrywać

Z innych zabiegów w warzywniku chciałbym odnieść się do pielęgnacyjnego obrywania liści. Dotyczy to w szczególności upraw selera i pomidora. Panuje dziwny pogląd, że obrywając liście selera, stymulujemy rozwój zgrubienia korzeniowego. Jest co całkowicie fałszywe przekonanie i powoduje dokładnie odwrotny skutek, bowiem pozbawiamy roślinę aparatu asymilacyjnego, który wpływa na wzrost zgrubienia. Podobnie z pomidorem, jednak w przypadku tej rośliny wskazaniem do usuwania liści może być ich porażenie przez choroby.

Chore kwiaty

Rośliny ozdobne też wymagają w sierpniu pielęgnacji. Na surfiniach dostrzegłem mączniaka prawdziwego. Objawy tej choroby są bardzo specyficzne – rośliny pokryte są białym nalotem. Zlekceważenie spowoduje ususzenie. Proponuję dokładnie przejrzeć rośliny, szczególnie ich starsze części i w przypadku wystąpienia grzyba wykonać oprysk. Zalecam zastosować środek układowy. Bardzo wygodny w użyciu jest Pokon Mildew Spray 01 AE. Z innych można stosować: Bayleton 5 WP, Topsin M 70 WP.

Lustracji wymaga również pelargonia. Porażana jest ona podczas ciepłej , wilgotnej pogody przez szarą pleśń. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów wyraźnie może obniżyć porażenie tym grzybem. Ponadto w przypadku deszczowej pogody dobre efekty przyniesie zastosowanie fungicydu, czyli środka do zwalczania grzybów. Proponuję użycie łagodnych środków, które wcześniej zalecałem do pielęgnacji warzyw: Bioczos BR lub Biosept 33 Sl, skutecznym jest również preparat Amistar 250 S.C.

Przypominam również miłośnikom pelargonii, że w sierpniu należy przygotować sadzonki tej rośliny na przyszły rok. W sierpniu powinniśmy również zakończyć przesadzanie roślin zdobiących nasze mieszkania. Zatem w ten weekend mamy dużo pracy nie tylko w warzywniku, kwietniku, ale również przy pielęgnacji roślin w mieszkaniu.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę