Ponad 250 duńskich rolników wykazało ostatnio zainteresowanie rozpoczęciem od jesieni 2009 r. uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. Największą popularność ma genetycznie zmodyfikowana odmiana kukurydzy, tolerancyjna na środki chwastobójcze oraz ziemniak ze zmodyfikowaną zawartością skrobi, przeznaczony do produkcji tkanin.
Żadna z tych roślin nie została dotychczas uznana przez UE, chociaż przewiduje się, że stanie się to w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Uzyskanie przez rolników zezwolenia na uprawę zatwierdzonych w UE genetycznie modyfikowanych odmian roślin, będzie uzależnione od ich udziału w specjalistycznym szkoleniu. Duński Dyrektoriat ds. Roślin ocenia, że większość zainteresowanych uprawą roślin transgenicznych gospodaruje w Jutlandii i są to przede wszystkim więksi producenci rolni.
Eva Kjer Hansen, Minister Żywności, Rolnictwa i Rybołówstwa jest zadowolona z dużego zainteresowania producentów wdrożeniem tej nowej technologii. Uważa, że uprawy transgeniczne będą przynosić korzyści dla gospodarki i środowiska.
Obecnie, łączny areał upraw roślin GM na świecie wynosi 114 millionów ha, co stanowi ok. 8% całkowitej powierzchni uprawnej.