MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Rząd za zwiększeniem biokomponentów w paliwach

23 czerwca 2010
Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustaw paliwowych. Uwzględniają one przepisy unijnej dyrektywy, która umożliwia stosowanie większej niż dotychczas ilości biokomponentów w paliwach - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. .

Założenia dotyczą nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości
paliw
oraz ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Propozycje te przedłożył minister gospodarki.

Nowe przepisy włączają do polskiego prawa niektóre rozwiązania dyrektywy wspólnotowej obowiązujące od połowy 2009 r. Umożliwia ona stosowanie większej niż dotychczas ilości biokomponentów w paliwach ciekłych i wprowadza dla nich wymagania jakościowe. Chodzi o benzyny
silnikowe zawierających do 10 proc. bioetanolu oraz olej napędowy o zawartości do 7 procent estru metylowego.
Nadal mają być produkowane benzyny zawierające nie więcej niż 5 proc. etanolu, których zawartość tlenu ma nie przekraczać 2,7 proc.

Nowe przepisy mają ponadto ułatwić wywiązanie się przez przedsiębiorców z obowiązku realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) czyli minimalnego udziału biopaliw w zużywanych w ciągu roku w paliwach transporcie. Wprowadzenie możliwości dodawania do oleju napędowego do 7 proc. estrów spowoduje, że koszt NCW w 2010 r. będzie mniejszy o ok. 153 mln zł.

Zgodnie z nowymi regulacjami, zostaną wydłużone z jednego roku do 3 lat umowy kontraktacji surowców rolniczych z przeznaczeniem na biokomponenty zawieranych między rolnikami, wytwórcami lub pośrednikami. W ocenie ministerstwa gospodarki, takie rozwiązanie przyczyni się do zagwarantowania podmiotom zajmujących się produkcją biomasy stabilnych dostaw, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych w Polsce. (PAP)

POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Stres herbicydowy stanowi duże obciążenie dla młodych roślin rzepaku ozimego, mo...

Zmiany klimatu i towarzyszące im zjawiska wymuszają modyfikację podejścia do agr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę