Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie (GMO) - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie przesłanym PAP.
Projekt, przygotowany przez resort środowiska, ma dostosować polskie prawo w tej dziedzinie do dyrektyw unijnych. Ma także doprecyzować sprawy związane z inżynierią genetyczną i z zamkniętym użyciem GMO do celów doświadczalnych.
Jednym z najważniejszych założeń nowego prawa o GMO jest uporządkowanie kompetencji nadzorczych i kontrolnych pomiędzy siedmioma inspekcjami, co ma uszczelnić system i zagwarantować skuteczny jego nadzór.
Na terytorium Polski minister środowiska będzie koordynował kontrolę i monitorowanie działalności dotyczącej GMO oraz odpowiadał za wymianę informacji, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa ludzi i środowiska. Będzie również prowadził Rejestr Zamkniętego Użycia Mikroorganizmów Genetycznie Zmodyfikowanych.
Rolnik zamierzający utworzyć strefę, w której będzie prowadził uprawę roślin genetycznie zmodyfikowanych, będzie ponosił odpowiedzialność cywilną za swoją działalność, czyli za ewentualne przekrzyżowanie lub mechaniczne wymieszanie materiału rozmnożeniowego.
W rozporządzeniu, które wyda minister rolnictwa, określona zostanie izolacja przestrzenna upraw.
Rolnicy będą zobowiązani również do monitorowania działek rolnych, na których były uprawiane rośliny genetycznie zmodyfikowane i do niszczenia samosiewów takich roślin.
Będą także musieli informować Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o utworzeniu strefy, w której będzie prowadzona uprawa roślin genetycznie zmodyfikowanych.
Rejestr rolników uprawiających rośliny genetycznie zmodyfikowane będzie prowadził Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.