Ptak_Waw_CTR_2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku chmielu

14 lutego 2007

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Projekt dotyczy wyłącznie rynku chmielu.

Powodem zmian w obowiązującej ustawie są zmiany w przepisach unijnych. Chodzi o doprecyzowanie sposobu ewidencjonowania ilości chmielu dostarczonego nabywcy przez producentów lub grupy producentów.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, ewidencja powinna uwzględnić podział na chmiel dostarczony na podstawie umów zawartych z wyprzedzeniem iáchmiel dostarczony na podstawie innych umów.

Zestawienie ma być prowadzone na podstawie kopii faktur przekazywanych wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych przez producenta lub grupę producentów, nie później niż do 15 marca, po roku zbioru chmielu.

Z projektu wynika, że za nieprzekazywanie kopii umów zawartych záwyprzedzeniem i kopii faktur potwierdzających przeniesienie własności chmielu przewidziano karę grzywny. Kara ta będzie stosowana również za nieinformowanie o średniej zawartości alfa- kwasów w chmielu. Substancja ta decyduje oáwalorach smakowych piwa, m.in. o zawartości w nim goryczki.

Karane grzywną ma być także umieszczanie nieprawdziwych danych w zgłoszeniu powierzchni upraw chmielu i w deklaracji dołączonej do chmielu nieprzetworzonego, przeznaczonego do certyfikacji.

Rzeczoznawcy wpisani do rejestru będą mogli pobierać próbki chmielu do badań laboratoryjnych. Gdy wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych wátrakcie kontroli uprawy stwierdzi występowanie innej odmiany chmielu niż zgłoszona do ewidencji, będzie można wydać nakaz zniszczenia. Decyzja o zniszczeniu ma charakter natychmiastowej wykonalności.

Certyfikat, czyli świadectwo umożliwiające wprowadzenie chmielu do obrotu, może być wydane tylko na chmiel jednej odmiany i spełniający minimalne wymagania jakościowe.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 kwietnia br.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę