O 56,8% i o 54,8% wzrosła w roku ubiegłym produkcja nasion - odpowiednio -jęczmienia ozimego i pszenżyta w porównaniu z rokiem 2007. Według danych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i nasiennictwa (PIORiN) do sprzedaży zakwalifikowano w 2008 r. o 39,3 nasion zbóż więcej, niż w 2007 r.
Tematem nasiennictwa roślin rolniczych zajmowała się 19 listopada br. sejmowa komisja rolnictwa, która dowiedziała się, że w latach minionych wskutek przekształceń własnościowych i restrukturyzacji zlikwidowano w naszym kraju około 70% przedsiębiorstw nasiennych. Polski rynek nasienny, jak szacuje Polska Izba Nasienna, w 1990 r. wartość około 400 mln dolarów. Obecnie jego wartość wynosi koło 260 mln dolarów. W ciągu najbliższych lat, zdaniem ekspertów, wraz ze wzrostem dobrobytu i popytu rynek nasienny powiększy się o co najmniej 650 mln dolarów.
Szacuje się, że obecnie w Polsce funkcjonuje zaledwie 80-100 firm posiadających pełna strukturę technologiczna i kadrową, która pozwala produkować i obracać materiałem siewnym przy wielkości nie przekraczającej 100-150 tys. ton, przy czym produkcja ta prowadzona jest gównie w małych i średnich gospodarstwach rolnych.
Jeśli tendencje wzrostowe powierzchni plantacji nasiennych utrzymywały się do jesieni 2008 r. to na podstawie wstępnych danych można stwierdzić, że w 2009 r. nastąpiło spowolnienie produkcji nasiennej zbóż. Warto jednak zauważyć, że jeśli powierzchnie plantacji nasiennych ozimych pszenic, jęczmienia i pszenżyta wzrosły odpowiednio o 20,6%, 31% i 26,6%, to zasiewy zbóż jarych zmniejszyły się . Wzrosła produkcja roślin strączkowych (o 36,4%) ale należy się spodziewać zmniejszenie podaży nasion tych roślin w roku przyszłym ze względu na straty spowodowane niekorzystnymi warunkami pogody w okresie wegetacji. Zdecydowanie mniej zasiano w porównaniu do lat poprzednich rzepaku jarego.