Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rośliny uprawne bez mszyc

14 czerwca 2004

Szkodliwość bezpośrednia mszyc i ich rola w przenoszeniu chorób wirusowych są powszechnie znane. Wysoki potencjał rozrodczy tego szkodnika stwarza niebezpieczeństwo nagłego, masowego pojawienia się mszyc. By uniknąć zaskoczenia, należy zawczasu przygotować się do skutecznego ich zwalczania.

W celu ograniczenia szkód powodowanych przez mszyce, zaleca się ścisłe przestrzeganie racjonalnych zasad agrotechnicznych i profilaktycznych stwarzających roślinom możliwie najlepsze warunki rozwoju, a przez to na ogół mniej korzystne dla masowego występowania szkodników.

Największe straty powodują mszyce na rozrzedzonych zasiewach. Na zwartych szkodliwość mszyc często ogranicza się do brzeżnych pasów. Mszyce atakują bardzo silnie różne gatunki chwastów, skąd przenoszą się na rośliny uprawne. Dotyczy to zwłaszcza chwastów z rodziny krzyżowych, na których żeruje mszyca kapuściana oraz komosowatych atakowanych przez mszycę trzmielinowo-burakową.

Głęboka orka niszczy jaja mszyc zimujących na głąbach i resztkach pożniwnych roślin kapustnych. Zwiększone nawożenie fosforowo-potasowe ogranicza szkodliwość mszyc.

Trzykrotne zastosowanie w odstępach 7–10 dniowych jednego z nawozów dolistnych np. Ekolistu, w dawkach od 5 do 10 litrów na hektar przy każdym zabiegu, także likwiduje około 30% mszyc. Dodanie zwilżacza np. Sandovit lub Citowett, podnosi skuteczność nawozów. Stosowanie opisanych wyżej metod agrotechniczno-profilaktycznych pozwala na znaczne ograniczenie szkód.

W razie silniejszego zagrożenia należy jednak zastosować zwalczanie chemiczne. Przystępując do chemicznego zwalczania trzeba mieć na uwadze, że mszyce mają licznych wrogów naturalnych takich jak: biedronki, larwy bzygowatych, pasożytnicze błonkówki i inne, które są w stanie znacznie obniżyć ich szkodliwość. Przy ustalaniu terminów opryskiwań i doboru preparatów należy postępować tak, by nie dopuścić do masowego niszczenia owadów pożytecznych.

Jak wykazały obserwacje, wrogowie naturalni pojawiają się masowo na ogół od kilku do kilkunastu dni po nalocie mszyc na rośliny. Owady pożyteczne ograniczają więc występowanie mszyc głównie w późniejszym okresie ich rozwoju. Z tych względów najlepsze wyniki w chemicznym zwalczaniu można osiągnąć wykonując zabieg zaraz po pojawieniu się pierwszych kolonii szkodnika, przed masowym nalotem ich wrogów naturalnych. Zastosowanie środków chemicznych w terminach opóźnionych jest na ogół mniej skuteczne w zwalczaniu mszyc, a bardziej niebezpieczne dla owadów pożytecznych.

Do bardziej skutecznych w zwalczaniu mszyc należą niżej opisane insektycydy.
Pirimix 100 PC jest preparatem z grupy karbaminianów o działaniu kontaktowym, układowym i gazowym w formie żelu do rozpuszczania w wodzie. Należy do trzeciej klasy toksyczności. W dawce 0,6 l/ha niszczy skutecznie mszyce na warzywach kapustnych, bobie i grochu. W stężeniu 0,1% (100 ml w 100 l wody) zwalcza mszyce w uprawach pomidorów, papryki, ogórków i oberżyny pod osłonami. Niszczy mszyce uodpornione na preparaty fosforoorganiczne i pyretroidy. Można go stosować na krótko przed kwitnieniem roślin, zgodnie z okresem prewencji dla pszczół, która wynosi 6 godzin.

W ochronie zbóż przed mszycami Pirimix 100 PC zaleca się stosować w dawce 0,5 l/ha, a na burakach cukrowych i pastewnych 0,5 do 1 l/ha. Przeciwko mszycy jabłoniowej stosować w dawce 0,8 l/ha, a w zwalczaniu mszycy jabłoniowo-bobkowej i innych gatunków, dawka 1,5 l/ha. W ochronie agrestu, porzeczki, maliny i truskawki przed mszycami zaleca się dawkę 1,5 l/ha. W zwalczaniu mszyc na roślinach ozdobnych w gruncie i pod osłonami zaleca się stężenie 0,1% (100 ml w 100 l wody).

Pirimor 25 WG – insektycyd z grupy karbaminianów o działaniu układowym, kontaktowym i gazowym. W dawkach od 0,6 do 1 kg/ha zalecany jest do zwalczania różnych gatunków mszyc w uprawach warzyw kapustnych, bobu, bobiku, buraków, grochu, ogórka, pomidorów, kopru, sałaty, szpinaku i marchwi. W ochronie drzew owocowych i krzewów jagodowych zaleca się w dawce 0,8-1,5 kg/ha, a w uprawach rolniczych 0,5 – 1 kg/ha. Pirimor 25 WG zaleca się także w ochronie roślin ozdobnych, zielarskich i szkółek leśnych. Zwalcza mszyce uodpornione na insektycydy fosforoorganiczne. Mniej szkodliwy dla wrogów naturalnych mszyc i pszczół. Należy do III klasy toksyczności. Szczególnie przydatny w przypadku konieczności zastosowania zwalczania mszyc na krótko przed kwitnieniem roślin.

Aztec 140 EW – insektycyd z grupy karbarylotriazoli o działaniu kontaktowym i układowym. W dawce 0,5 l/ha niszczy skutecznie mszyce w uprawach warzyw kapustnych, chrzanu, bobu, bobiku, grochu i ziemniaków. W ochronie chmielu zaleca się w stężeniu 0,07%, w roślinach ozdobnych 0,08%, a w ochronie drzew i krzewów owocowych w dawce 0,5-0,7 l/ha.

Zwalcza mszyce uodpornione na insektycydy fosforoorganiczne, karbaminiany i pyretroidy. Mniej toksyczny dla wrogów naturalnych i dla pszczół. Należy do III klasy toksyczności. Skutecznie zwalcza mszyce niezależnie od przebiegu temperatur.

Wysoką skutecznością w zwalczaniu mszyc charakteryzują się także Lannate 200 SL, Methomex 200 SL, Metasystox R 250 EC, Enduro 258 EC, Bi 58 Nowy, Tamaron 600 SW, Danadim 400 EC. Ze względu jednak na wysoką toksyczność tych środków, stosując je należy zachować szczególną ostrożność, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Stwierdzono także wysoką skuteczność zwalczania mszyc w uprawach bobu metodą zaprawiania nasion preparatem Gaucho 350 FS w dawce 5 ml/kg nasion. Zastosowanie zaprawiania nasion bobu preparatem Gaucho 350 FS chroni uprawy przed mszycami w okresie całego sezonu wegetacyjnego. Wysoką skuteczność w ochronie bobu przed pierwszym nalotem mszyc wykazują także zaprawy Marshal 250 DS (10 g/kg nasion) i Promet 400 CS (10 ml/kg nasion).

Do zwalczania mszyc zaleca się także Orthene 75 SP, Mospilan 20 SP, Diazol 500 EW, Basudin 600 EW, Diazinon 250 EC, Marshal 250 EC, Nurelle D 550 EC, Reldan 400 EC, Fastac 100 EC, Karate Zeon 100 CS, Karate 025 FC, Cyperkil Super 25 EC, Decis Quick 425 EC. Należy je stosować wg przepisu umieszczonego na opakowaniach.

Przy stosowaniu środków chemicznych szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo pracy. Przed zastosowaniem preparatu należy uważnie przeczytać instrukcję stosowania umieszczoną na opakowaniu i ściśle przestrzegać podanych tam informacji dotyczących dawek, okresów karencji i bezpieczeństwa stosowania, Szczególną uwagę należy także zwracać na ochronę oczu i zakładać okulary ochronne.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę