W całej Europie , a zwłaszcza w Niemczech prawdziwy renesans zaczyna przeżywać produkcja biogazu z substancji organicznych. Tempo montowania instalacji do wytwarzania biogazu w gospodarstwach jest niesamowite. Rolnicy przerabiają na biogaz zarówno odpadki z gospodarstwa jak i też odchody zwierzęce, które zresztą znacznie poprawiają parametry produkcji biogazu.
Dobrym surowcem do produkcji biogazu jest też kukurydza. Wszystko zresztą co jest pochodzenia organicznego może zostać poddane procesowi fermentacji. Produktem końcowym jest gaz , który może być wykorzystany na szereg różnorodnych sposobów . Może to być gaz na przykład sprężany w butle i stosowany do napędu maszyn czy urządzeń podobnie jak butle z gazem propan – butan. Gaz ten może być również wykorzystywany do celów grzewczych jak to się robi obecnie w Niemczech gdzie już nawet duże osiedla mieszkaniowe są ogrzewane gazem produkowanym w gospodarstwach rolniczych. Ponadto gaz ten może być wykorzystywany do napędu agregatów prądotwórczych produkujących prąd elektryczny.
W Polsce podobnie jak w Niemczech zostało przyjęte prawo , które zobowiązuje zakłady energetyczne do zakupu od rolników określonej ilości tzw. zielonej energii czyli energii ze źródeł odnawialnych. Są w naszym kraju jeszcze pewne problemy prawne , ale jak udało się nam dowiedzieć jest to już na takim etapie , że produkcja prądu zaczyna się już opłacać , ponieważ zakład energetyczny płaci prawie 3 razy więcej za prąd pochodzący ze źródeł odnawialnych w stosunku do prądu wytwarzanego w elektrowniach opalanych węglem czy mazutem.