Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Promieniowanie zwalcza grzyby i bakterie w uprawach pod osłonami

2 września 2009
Naukowcy holenderscy opracowali nowe metody zwalczania patogenicznych grzybów, wirusów i bakterii w uprawie warzyw pod osłonami. Są to lampy UVC oraz dwa urządzenia do dezynfekcji gleb. Lampy emitujące promienie ultrafioletowe są montowane na wózkach przesuwających się wzdłuż rzędów roślin. Naświetlają uprawę odpowiednią dawką promieni, które nie wnikają do tkanek roślin.
W doświadczeniach, w których pomidory trzy razy w tygodniu napromieniowywano UVC, porażenie przez grzyby z rodzaju Botrytis zmniejszyło się o 40%.
Promienie te w niewielkim stopniu zwalcza fuzariozę papryki. Pewne pozytywne efekty uzyskuje się, traktując dolne części roślin papryki promieniami UVC. Powoduje to zasychanie dolnych liści na roślinie, dzięki czemu wierzchnia warstwa podłoża z wełny mineralnej jest dostępna dla promieni UVC, które niszczą znajdujące się tam zarodniki Fusarium.
Podobny efekt uzyskuje się przy zwalczaniu Mycosphaerella. Istotne jest zastosowanie promieni w odpowiedniej dawce, która zależy od mocy lamp, a także od szybkości ich przemieszczania się wzdłuż ścieżek.
Zaprojektowano także specjalne maszyny na gąsienicach, posuwające się po glebie i dezynfekujące ją. Zaraz po zabiegu można wysiewać nasiona lub sadzić rozsadę.
Cultivit - samobieżna maszyna, wzrusza i podgrzewa glebę gorącym powietrzem o temperaturze 800°C. W ciągu jednego dnia można nią odkazić ziemię na powierzchni około 0,5 ha. Koszt zabiegu to około 1 euro/m2, co stanowi 40% wydatków na parowanie gleby. Skuteczność metody wykorzystującej sprzęt do dezynfekcji gleby jest jednak niższa niż parowania. Podczas parowania zniszczeniu ulega 95-99% nicieni na głębokości do 80 cm, natomiast Cultivit niszczy jedynie 50% osobników na głębokości do 35 cm. Efektywność zwalczania chwastów jest również znacznie mniejsza.
Drugim urządzeniem o nazwie Agrirton można niszczyć szkodniki i patogeny za pomocą promieniowania elektromagnetycznego. Testowany prototyp składa się z ramy zawierającej 150 promienników mikrofal. Wytwarzają one fale elektromagnetyczne podnoszące temperaturę gleby do takiego poziomu, który niszczy żywe mikroorganizmy na głębokości do 40 cm. Metoda ta nie zmienia struktury gleby w przeciwieństwie do parowania. Agrirton napędzany jest silnikiem diesla. Zużycie energii jest dużo mniejsze niż przy parowaniu gleby. Wydajność wynosi 90-120 m2 na godzinę, zależnie od głębokości pracy.



POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę