Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prawie wszystko o rynku...

9 czerwca 2009
I.  SYTUACJA NA RYNKU KRAJOWYM      

    W rynku krajowym utrzymuje się wzrostowa tendencja cen skupu pszenicy paszowej i kukurydzy.     W miarę stabilne ceny jęczmienia paszowego owsa i pszenżyta. W minionym tygodniu ceny     skupu pszenicy paszowej wzrosły o kolejne 10-20 PLN/t w większości wytwórni pasz. Ceny     pszenicy paszowej na południu kraju to przedział 480-500 PLN/t, w centrum - 500-520 PLN/t,    a na północy kraju - 540-550 PLN/t (ceny netto, loco wytwórnia). W związku z niską podażą    i wysokimi cenami kukurydzy, wzrosło zapotrzebowanie na pszenicę paszową stanowiącą    substytut kukurydzy w produkcji pasz. Rosną także ceny kukurydzy. Ceny tego zboża w wielu
   wytwórniach pasz znacznie przekroczyły 600 PLN/t i wahają się w przedziale 620-640PLN/t.   Dalsza zwyżka cen to wynik utrzymującej się niskiej podaży kukurydzy krajowej na rynku oraz     niewielkiego importu.
    Drożeje także pszenica konsumpcyjna. Rosnące ceny ziarna pszenicy na giełdach światowych     oraz notowany wysoki eksport, czemu sprzyja słaby złoty, wpływają na zwyżkę cen. Najdroższe      i najtrudniejsze do zdobycia jest ziarno blisko portów. Nieco taniej jest na południu. Za tonę      pszenicy konsumpcyjnej młyny płacą już ponad 550 PLN. Na północy z dowozem cena wzrosła
     nawet do ponad 600 PLN/t.    W minionym tygodniu, w portach przedmiotem eksportu była głównie pszenica (ładowano 2 duże
    statki tym ziarnem) oraz żyto (w mniejszych kilkutysięcznych partiach).

    Według notowań giełdowych, w piątek 29/05 ceny pszenicy konsumpcyjnej w ofertach sprzedaży      na giełdach towarowych (w zależności od lokalizacji) kształtowały się w przedziale      530-550 PLN/t (510-540 PLN/t przed tygodniem), a ceny pszenicy paszowej – 500-525 PLN/t      (470-510 PLN/t). Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego zawierały się w przedziale 380-385 PLN/t      (360-370 PLN/t), jęczmienia paszowego – 440-460 PLN/t (440-460 PLN/t), a kukurydzy –     610-620 PLN/t (580-600 PLN/t) (wszystkie ceny loco magazyn sprzedającego).

     W tygodniu 18.05-24.05.2009 w ramach unijnego skupu interwencyjnego w Polsce zaoferowano       jedynie 882 tony jęczmienia. Jak dotychczas, w Polsce łącznie do sprzedaży zadeklarowano       79,8 tys. ton ziarna zbóż, z tego 77,8 tys. ton jęczmienia oraz 2,0 tys. ton pszenicy. Z tej ilości,       dotychczas na zapasy przejęto 26,5 tys. ton ziarna zbóż.

      Według wstępnych szacunków GUS opublikowanych w dniu 26 maja br., powierzchnia uprawy        zbóż podstawowych (pszenica, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto) łącznie z mieszankami        zbożowymi pod zbiory 2009 roku wynosi około 8,1 mln ha i jest o 1,4% mniejsza od        ubiegłorocznego areału uprawy       W drugim szacunku, GUS ocenił powierzchnię zbóż ozimych (łącznie z ozimymi mieszankami        zbożowymi) na około 4,7 mln ha, tj. o 1,6% mniej niż w poprzednim roku. Według GUS,       w stosunku do 2008 roku nieco zwiększyła się powierzchnia uprawy pszenicy jarej, żyta,          jęczmienia ozimego, owsa oraz pszenżyta jarego, a zwiększyła się powierzchnia zasiewów          pszenicy ozimej, jęczmienia jarego, pszenżyta ozimego oraz mieszanek zbożowych.          GUS wstępnie szacuje, iż areał uprawy zbóż jarych łącznie z mieszankami zbożowymi jarymi          (ale bez kukurydzy) wynosi około 3,4 mln ha, tj. o 1,0% mniej od powierzchni uprawy         w ubiegłym roku.


II. CENY ZBÓŻ, SOI  I  ŚRUTY SOJOWEJ  NA  GIEŁDZIE  CBOT

   W minionym tygodniu, notowania cen pszenicy na giełdach amerykańskich ponownie umocniły się.     Dalsze osłabienie się dolara w stosunku do innych walut oraz rosnąca konkurencyjność     amerykańskiej pszenicy na rynku światowym wpłynęły na wzrost cen tego zboża na giełdach     w USA. Ponadto, powoli rozpoczynające się zbiory pszenicy HRW w południowej części USA     oraz sygnały o słabym plonowaniu budzą obawy uczestników rynku i także wpłynęły na zwyżkę     cen. W analizowanym tygodniu, aktywne na rynku były także fundusze inwestycyjne, które     dokonywały spekulacyjnych zakupów kontraktów na pszenicę, co także wpływało na wzrost
     notowań.

     W analizowanym tygodniu, notowania cen pszenicy na giełdzie MATIF także nieznacznie wzrosły       (z wyjątkiem kontraktu najbliższego) o około 1-2%, na co wpłynęły utrzymujące się dobre wyniki       w eksporcie pszenicy z rynku unijnego oraz wzrosty cen na giełdach amerykańskich. Drożeje także       kukurydza. Cena kukurydzy w kontrakcie czerwcowym na giełdzie MATIF wyniosła 157,00 €/t      i była o 4,0% wyższa w porównaniu do ceny sprzed tygodnia.

     W przeciągu analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago ponownie wzrosły,      głównie w związku z dalszym osłabieniem się dolara oraz utrzymującym się wysokim eksportem      soi z USA. Ponadto, wzrost cen ropy naftowej oraz rosnące notowania oleju palmowego na rynku      światowym także wpłynęły na zwyżkę notowań cen kompleksu sojowego.      Z kolei, w minionym tygodniu, notowania cen rzepaku na giełdzie MATIF w kontrakcie najbliższym      (sierpień 2009) nieznacznie spadły o 1,1% do 318,25 €/t.


III.  SEGMENT  MŁYNARSKI    
          
      (Dane za okres 18 – 24.05.2009)    
       (Źródło: Komunikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi)             
        Notowania cen skupu pszenicy konsumpcyjnej w ww. tygodniu przedstawiały się
        następująco (w makroregionach):


            -  Region Centralno - Wschodni      -   533,00               ( tydzień temu  523,00 zł/t)
            -  Kujawsko - Mazurski                   -   525,00               (                        529,00 zł/t)         
            -  Południowy                                  -   492,00               (                        480,00 zł/t)
            -  Śląski                                           -    517,00               (                        512,00 zł/t)
            -  Zachodni                                      -    557,00               (                        544,00 zł/t)      

              Średnia cena  524,80 zł/t  - zniżka  (tydzień temu 517,60 zł/t)    

Uwaga:
   Przedstawione ceny skupu są przeciętnymi cenami w transakcjach skupowych w    miejscach  skupu/dostawy, występującymi  w różnych miejscach i w różnych wielkościach    partii. Ceny krańcowe często dotyczą  incydentalnych transakcji, zaś ceny średnie
   obrazują  większy zakres transakcji skupowych.   
 
          
IV.    CENY  DROBIU  oraz  ŻYWCA WIEPRZOWEGO
            (Źródło: Biuletyn Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
             ( w nawiasach - procentowa zmiana w ciągu tygodnia)  
 
           1. Ceny skupu:
                              brojlerów:     a) brojler kurzy:            3,401 zł/kg  (+ 1,1)
                                                    b) indyk                        5,070 zł/kg  (- 1,3)
                              trzoda:
                              półtusze wieprzowe wg EUROP        6,170 zł/kg  (+ 0,72)

            2.  Ceny zbytu:
                              drób świeży:   a) kurczak                     6,313 zł/kg  (- 1,7)
                                                      b) indyk                        7,973 zł/kg  (+ 4,4)

                               półtusze wieprzowe                             6,884 zł/kg  (+ 0,1)



V.   RYNEK  ROŚLIN  OLEISTYCH

           (Źródło: Biuletyn Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi)
           (w nawiasach – procentowa zmiana w ciągu tygodnia)

Ceny zakupu (średnia krajowa):
                 - nasion rzepaku                                  1.355,00 zł/t  (+ 2,1)

                                   - olej rzepakowy rafinowany                3.076,00 zł/t  (- 1,6)

                                   - śruta rzepakowa                                    591,00  zł/t (- 4,3)

                                   - makuch rzepakowy                               660,20 zł/t  (- 1,5)



  VI. SEGMENT PASZOWY

         Średnie ceny sprzedaży (netto) pasz marzec – kwiecień 2009
         (za biuletynem „Rynek Pasz” MRiRW nr 4/2009)


        W ostatnim wydaniu Biuletynu „Rynek Pasz marzec – kwiecień 2009” opublikowanym         w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnotowano następujące          tendencje w średnich cenach sprzedaży (netto) mieszanek paszowych (liczonych jako średnie          ważone).

         W kwietniu 2009 (podobnie jak w trzech poprzednich miesiącach) w cenach mieszanek           paszowych pełnoporcjowych odnotowano tendencję wzrostową dla wszystkich grup zwierząt.          Wzrosty cen kształtowały się następująco:

Mieszanki paszowe pełnoporcjowe
dla bydła    +2,3 %
dla drobiu    +2,9 %
dla trzody    +2,2 %
        
        
        Ceny mieszanek uzupełniających dla wszystkich grup zwierząt w kwietniu br. również wzrosły         w porównaniu do cen z marca 2009. Wzrost cen kształtował się na następującym poziomie:

Mieszanki paszowe uzupełniające
dla bydła    +6,8 %
dla drobiu    +9,4 %
dla trzody    +0,9 %


        W przypadku premiksów odnotowano następujące zmiany cen:

Premiksy
dla bydła    -7,9 %
dla drobiu    +15,7 %
dla trzody    -10,5 %


         Ceny sprzedaży preparatów mlekozastępczych dla cieląt uległy w kwietniu wzrostowi          w porównaniu do cen odnotowanych w marcu br. o +0,9 %. Obniżyły się natomiast ceny          preparatów mlekozastępczych dla prosiąt (podobnie jak w dwóch poprzednich miesiącach).           Spadek ten wyniósł -11,6%

        W publikacji „Rynek Pasz” przedstawiono również relacje cen bydła, drobiu i trzody do cen pasz         przemysłowych, jak również ceny komponentów paszowych (śruta sojowa, śruta rzepakowa)

POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę