MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Pomidory na antybiotyku

2 września 2003

Jedzenie pomidorów nieznanego pochodzenia grozi niechcianą kuracją atybiotykową. Wszysto przez Kasumin, środek stosowany nielegalnie do zwalczania bakteryjnego raka pomidorów.

Antybiotyk przemycany jest z Węgier. Nie ma polskiego atestu, w związku z podejrzeniami o negatywne oddziaływanie na ludzki organizm. Bez problemów można go kupić w rejonie Sandomierza, który jest zagłębiem pomidorowym.

Sytuacja jest niepokojąca - uważa Elżbieta Krempa z sandomierskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Producenci coraz zuchwalej stosują niedozwolone środki, bo inspekcja ochrony roślin nie ma pieniędzy na badania kontrolne. Bezpieczeństwa nie gwarantuje też Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin. - Chcąc ukarać rolnika za stosowanie oprysku bez atestu, lub za nieprzestrzeganie okresu karencji, trzeba go złapać na gorącym uczynku. Na to mamy za mało ludzi - usłyszeliśmy w rzeszowskiej WIOR.

Tzw. świadectwa fitosanitarne wymagane są jedynie dla płodów rolnych wysyłanych na eksport. Tymczasem, jak wynika z ubiegłorocznych badań sanepidu, co 10 partia sprzedawanych owoców i warzyw nie nadaje się do jedzenia.
Polskiemu konsumentowi pozostaje wiara, że kupuje nieskażone pomidory - mówi pracownik sandomierskiej giełdy.

Co to jest Kasumin
Kasumin stosowany przy hodowli pomidorów powoduje, że udporniają się bakterie chorobotwórcze, zagrażające m.in. zdrowiu kobiet w ciąży i niemowlętom; zwiększa się zawartość azotanów.
Dobra strona pomidora: zwiększa odporność nowotworową, zapobiega odkładaniu się choresteloru, zawiera witaminy A, B1, B2, C, PP oraz składniki mineralne: potas, sód, wapń, żelazo.
Konsument, który chciałby mieć pewność, że wraz z pomidorem nie zjada trucizny, za badanie musi zapłacić 400-500 zł.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę