Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podkarpacie: pogoda sprzyja zbiorom miodu spadziowego

25 czerwca 2015
Na Podkarpaciu pogoda sprzyja tegorocznym zbiorom miodu ze spadzi. Jeśli nie nastąpi raptowne załamanie pogody zapowiada się dobry rok dla wytwarzających ten rodzaj miodu – podkreśla prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.
Ponad połowa podkarpackich pasiek wytwarza głównie miód spadziowy. Z tego regionu pochodzi ok. 40 proc. miodu ze spadzi drzew iglastych w naszym kraju. Jest on nawet dwa - trzy razy droższy od innych miodów; należy też do produktów eksportowych. "Noce są ciepłe, nie ma deszczu, nie jest też za gorąco. Wszystko to sprawie, że na drzewach pojawiła spadź" – zaznaczył w rozmowie z PAP Dylon.

Jak przypomniał, w ubiegłym roku "praktycznie nie zebrano miodu spadziowego". "Na taką sytuację złożyło się wtedy kilka przyczyn. Najpierw, na wiosnę były chłodne noce, potem przyszły gwałtowne burze i towarzyszące im wichury, wreszcie w lecie nastały wielodniowe upały; nie sprzyjało to rozwojowi mszyc, dzięki którym powstaje ten miód" – dodał. 

Rozpoczęte w czerwcu zbiory potrwają do końca lipca. Miód spadziowy produkowany jest głównie w pasiekach w lasach Bieszczadów, Beskidu Niskiego oraz pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego.

Spadź najczęściej pojawia się na jodłach, a jej drzewostany w południowo-wschodniej Polsce należą do najcenniejszych w kraju. Średnia zasobność podkarpackich jedlin wynosi 363 m sześc. na hektar, a średnia krajowa sięga 254 m sześc. Średni wiek jodeł w lasach krośnieńskiej RDLP wynosi 84 lata; przeciętny wiek tych drzew w Polsce to 62 lata.

Wytwarzana m.in. przez mszyce spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach i gałęziach głównie jodły, a także świerka i modrzewia. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.

Na Podkarpaciu prawie 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W południowo - wschodniej Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada 6 rodzin pszczelich; przeciętna krajowa wynosi 3,5 rodziny na jeden km kw.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę