Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PiS: potrzebne dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. suszy

13 sierpnia 2015
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skierował do marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wniosek o zwołanie w sierpniu dodatkowego posiedzenia, które miałoby być poświęcone informacji premier Ewy Kopacz ws. działań rządu w związku z suszą.

Najbliższe posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na 9-11 września.

 
Błaszczak podczas konferencji w Sejmie podkreślił, że rząd powinien wyjaśnić, co zostało zrobione, aby pomóc poszkodowanym firmom i rolnikom, a także przedstawić plany jak zapobiegać wyłączaniu energii elektrycznej i ograniczeniom dostępu do wody.

 
"Taka informacja jest konieczna. Sytuacja jest kryzysowa. Pani premier znowu ruszyła w podróż po Polsce w klimatyzowanym pociągu, jeżdżą krzesła za rządem koalicji PO-PSL. Lepiej by było, żeby państwo z rządu na tych krzesłach usiedli i popracowali nad opanowaniem tego kryzysu" - powiedział.

 
"Susza to są konsekwencje zarówno dla producentów rolnych, jak i dla zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego. (...). Konsumenci zapłacą wyższe ceny za owoce i warzywa jesienią. Sprawa wyłączeń to również poważna sprawa. To rezultat wieloletnich zaniechań rządu koalicji PO-PSL, jeśli chodzi o inwestycje dotyczące energetyki" - kontynuował Błaszczak.

 
Poseł PiS Henryk Kowalczyk mówił o niewystarczających, jego zdaniem, działaniach ministerstwa rolnictwa w celu łagodzenia skutków suszy. "Rolnicy tak naprawdę na nic nie mogą liczyć" - ocenił.

 
Odniósł się m.in. do propozycji ministra rolnictwa dot. umorzenia podatku rolnego. "Tylko zapomniał, że podatek rolny jest dochodem gminy i żadna gmina z tego tytułu nie dostanie" - podkreślił Kowalczyk.

 
W opinii Kowalczyka kwota, którą rząd chce przeznaczyć na pomoc gospodarstwom rolnym "jest śmieszna". "Proponujemy, żeby ministerstwo i rząd poszukały prawdziwych pieniędzy w budżecie. Wiele rezerw jest niewykorzystanych" - powiedział.

 
Ministerstwo rolnictwa informowało, że rolnicy, których uprawy zostały zniszczone przez suszę, mogą liczyć na wsparcie państwa m.in. w postaci kredytów preferencyjnych lub w ramach pomocy de minimis. Innymi formami pomocy jest odroczenie, rozłożenia na raty lub umorzenie składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) na wniosek rolnika.

POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę