Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Opinia Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych w sprawie Projektu Rozporządzenia Ministra Środowiska

3 grudnia 2015
Opinia Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych w sprawie Projektu Rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 20 maja 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zamiar rozszerzenia &1 tego rozporządzenia ocenia pozytywnie wnosząc jednocześnie
1.    Wprowadzenie Rozporządzenia od 1 września 2014 r na okres bezterminowy do czasu uzyskania bezpiecznego poziomu pogłowia łosia w łowiskach
2.    W &1 ust 1 po pkt 21 dodaje się pkt 22 w brzmieniu -  bobry na terenie całej Polski. Wprowadza Rozporządzenie od 1 lipca 2014 r na okres bezterminowy do czasu uzyskania bezpiecznego po-ziomu dla upraw rolniczych oraz wałów przeciwpowodziowych i urządzeń melioracyjnych.

UZASADNIENIE
    Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych uważa i uważał że poziomy zwierzyny łownej jak i chronionej powinien być na poziomie bezpiecznym dla upraw rolniczych i środowiska, czyli na poziomie właściwym w łowiskach, jak również zabezpieczający normalny proces produkcji rolniczej. Jest to w interesie konsumentów a przede wszystkim producentów rolnych. W ostatnim czasie dochodzi do nad-miernego niszczenia upraw polowych przez zwierzynę łowną jak i chronioną, a dziki w ostatnich latach podwoiły pogłowie. Powoduje to niepotrzebne spory o odszkodowanie z kołami łowieckimi kończące się niejednokrotnie w sądzie. Taka sama sytuacja jest ze zwierzyną chronioną za którą odpowiada teore-tycznie Skarb Państwa a niektórzy wojewodowie podpowiadają aby wnosić sprawę do sądu w celu po-zyskania dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa na odszkodowanie. Do tej pory głównymi szkodni-kami w uprawach rolniczych były dziki łosie sarny jelenie daniele a ostatnio dołączyły bobry które prze-prowadzają się z rzek na rowy melioracyjne tworząc żeremia z gałęzi i całych roślin kukurydzy, a nawet odpadów typu butelki plastikowe po napojach, czy torebki foliowe. Ta zwierzyna wyrządza szkody nie tylko w uprawach rolnych ale również psuje urządzenia melioracyjne nie wspominając o wałach prze-ciwpowodziowych. Trzeba również brać pod uwagę że jeśli nawet na wiosnę myśliwi zwrócą pieniądze za uszkodzone uprawy na ponowne ich obsianie czy obsadzenie to uzupełnienie upraw powoduje że wykonywane to jest w bardzo opóźnionym terminie agrotechnicznym siewu czy sadzenia a rośliny bardzo często nie dojrzewają technologicznie do zbioru.

POWIĄZANE

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę