Firma chemiczna ARYSTA LifeScience proponuje sadownikom niezwykle atrakcyjną i skuteczną broń przeciwko jednemu z największych zagrożeń w produkcji jabłek – owocówce jabłkóweczce. Broń to nie chemiczna, lecz biologiczna, a więc przede wszystkim odpowiada oczekiwaniom tych producentów jabłek, którzy postanowili produkować bardziej w zgodzie z naturą. Preparat nazywa się CARPOVIRUSINE Super SC , a jego „substancją aktywną” są wirusy, będące naturalnym wrogiem larw owocówki jabłkóweczki. To produkt wysoce zaawansowany technologicznie, o unikalnej i opatentowanej metodzie produkcji.
Jak działa preparat? Jest to środek o działaniu żołądkowym. Oznacza to, że zawarty w preparacie wirus musi najpierw trafić do układu pokarmowego larwy. Wg ścisłych badań wystarczają zaledwie dwie cząstki wirusa, aby doszło do skutecznej infekcji. Wirusy namnażają się bardzo intensywnie, przyczyniając się do rozpadu komórek. Uwolnione po rozpadzie komórek liczne wiriony atakują kolejne tkanki i narządy larwy, doprowadzając do jej śmierci w wyniku zakażenia ogólnoustrojowego. Warto wiedzieć, że efekt zastosowania preparatu CARPOVIRUSINE Super SC jest widoczny już wkrótce po infekcji. Larwy przestają żerować niemal natychmiast, choć czas zamierania larwy trwa dłużej.
W przeciwieństwie do standardowych preparatów chemicznych zwalczających jabłkóweczkę skuteczność stosowania CARPOVIRUSINE Super SC z roku na rok … rośnie. Jak to wytłumaczyć? Otóż, wynika to m. in. ze zdolności wirusa do naturalnego rozprzestrzeniania się w populacji umiejscowionej w danym sadzie. Okazuje się, że część larw po pobraniu dawek subletalnych (nie kończących się śmiercią zainfekowanego organizmu) kończy swój rozwój, ich śmiertelność jest w czasie zimy oczywiście wyższa, ale te, które przezimują, będąc nosicielami wirusa, stają się źródłem wirusa dla kolejnego pokolenia. Biernymi nosicielami wirusa w tym przypadku są motyle, które nie są bezpośrednio atakowane przez wirusa, ale przyczyniają się do jego rozprzestrzeniania w populacji. Dodatkowo wspomaga to zabiegi w kolejnych latach. W efekcie populacja szkodnika w sadzie ulega ograniczeniu i co roku wylatuje coraz mniej motyli.
Firma ARYSTA LifeScience zwraca jednak uwagę, że w sadach zaniedbanych, gdzie presja szkodnika jest bardzo silna (powyżej 5% uszkodzonych owoców w poprzednim roku), oraz bardzo rozciągniętych w czasie lotów owocówki, skuteczność CARPOVIRUSINE może być niższa. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie CARPOVIRUSINE tylko do zwalczania larw drugiego pokolenia, natomiast w trakcie występowania pierwszego pokolenia zalecane jest stosowanie jednego ze standardowych preparatów. Jednakże tam gdzie populacja owocówki utrzymuje się na niskim poziomie, można z powodzeniem stosować CARPOVIRUSINE do zwalczania larw obu pokoleń.
Włączenie tego innowacyjnego środka ochrony do sadów jabłoniowych przed owocówką jabłkóweczką pozwala sadownikowi uzyskiwać szereg dodatkowych korzyści. Ponieważ jest to środek całkowicie selektywny, wirus nie wpływa ujemnie na organizmy pożyteczne. W sadzie, w którym stosowany jest preparat CARPOVIRUSINE jest więcej owadów i roztoczy drapieżnych w porównaniu z sadami, w których owocówka jabłkóweczka jest zwalczana metodami tradycyjnymi. Od lat wiadomo, że częste używanie nieselektywnych insektycydów w sadach przyczyniło się do wzrostu znaczenia przędziorków i szpecieli. CARPOVIRUSINE jest preparatem całkowicie bezpiecznym dla ich wrogów naturalnych, tj. roztoczy. Ze względu na brak ujemnego wpływu na środowisko i bezpieczeństwo dla konsumenta CARPOVIRUSINE polecany jest do upraw ekologicznych i do produkcji integrowanej.
8230626
1