Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie ma jeszcze planów wygaszania produkcji w cukrowniach

18 lutego 2005

Nie ma jeszcze żadnych decyzji ani propozycji zarządu Krajowej spółki Cukrowej (KSC) co do wygaszania produkcji w cukrowniach w 2005 r. - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Stanisław Speczik.

O plany dotyczące wygaszenia produkcji w cukrowniach należących do KSC w 2005 r. pytał Arkadiusz Kasznia (SdPl). Poseł chciał się m.in. dowiedzieć, czy jest zasadne zamykanie cukrowni w Opolu Lubelskim, która w 2004 roku zarobiła 6,5 mln zł, czyli blisko 12 proc. całego zysku KSC.

Speczik powiedział, że zarząd KSC nie przedstawił dotąd planów dotyczących restrukturyzacji spółki w 2005 r., chociaż powinien to zrobić do końca stycznia. Jego zdaniem trwają do "dyskusje i analizy, by ewentualne zamykanie zakładów nie spowodowało żadnych zmian dla regionalnych producentów".

"Jeśli nawet jakaś cukrownia zostanie zamknięta, to nie będzie to mogło spowodować zmian dla plantatorów buraków cukrowych" - zapewnił wiceminister.

Speczik dodał, że za plany restrukturyzacji spółki odpowiada zarząd KSC. Jego zdaniem, choć Skarb Państwa posiada w niej 90 proc. akcji, to właśnie zarząd decyduje o przebiegu restrukturyzacji.

Speczik zapewnił jednak, że plan ten został przedstawiony Radzie Nadzorczej spółki, czyli Skarbowi Państwa i ten "dokonuje bardzo wnikliwej oceny mającej na celu spełnienie celów, które spowodowały powołanie KSC - czyli, by był to dominujący podmiot na rynku cukru oraz, by mógł on osiągnąć parametry funkcjonowania zbliżone do parametrów UE".

Wiceminister zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek spotka się z zarządem KSC, który przedstawi mu szczegóły planu restrukturyzacji na 2005 r.

Krajowa Spółka Cukrowa SA powstała w sierpniu 2002 roku i jest największym w Polsce producentem, posiadającym blisko 40 proc. udziałów w rynku cukru. Od października 2003 r. spółka działa jako ogólnopolski koncern, do którego weszły 22 oddziały; jest także większościowym akcjonariuszem w 5 cukrowniach - spółkach zależnych.

W styczniu tego roku do KSC przyłączono kolejne trzy zakłady: Kluczewo, Gryfice i Pruszcz - wcześniej odrębne spółki akcyjne, które teraz stały się oddziałami KSC.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę