Ptak_Waw_CTR_2024

Nawet 300 osób dziennie zwiedza podkarpackie winnice

17 sierpnia 2015
Nawet 300 osób dziennie zwiedza podczas wakacji podkarpackie winnice. "W tym roku szczególnie modne są rowerowe wędrówki po gospodarstwach winiarskich" – powiedziała PAP Life sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Ewa Wawro.

"Na turystów czeka ponad 80 spośród przeszło 150 winnic w regionie; tylu winiarzy oferuje usługi turystyczne. Proponują m.in. zwiedzanie winnic, pokazują proces wytwarzania wina oraz zachęcają do degustacji" - powiedziała Wawro.

 
Sekretarz SWP przypomniała, że enoturystyka, czyli zwiedzanie regionów winiarskich na Podkarpaciu pojawiła się raptem kilka lat temu, ale z każdym rokiem ma coraz więcej zwolenników. Jej zdaniem, podkarpackie winnice znane są nie tylko w Polsce. "Przyjeżdża także wielu turystów z zagranicy, a jednym z impulsów do wizyt na Podkarpaciu są dla nich m.in. odbywające się, co roku pod koniec sierpnia Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle; można wtedy w jednym czasie i w jednym miejscu spróbować nawet kilkudziesięciu polskich win" - dodała Wawro.

 
Zwróciła jednak uwagę, że tylko kilka gospodarstw oferuje pełną gamę usług, czyli oprócz zwiedzania i degustacji także zakwaterowanie. Natomiast wiele winnic sprzedaje swoje wyroby. "Turyści nastawieni są nie tylko na degustację; wielu nasze wina chce kupić i zaprezentować swoim znajomym" - zauważyła Wawro.

 
Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch-trzech hektarów; przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch i leon millot na czerwone.

 
Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku; świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich. Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski.

 
Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza winnica powstała w Jaśle.

POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę