Tunele foliowe są niezbędne dla przedsiębiorców, którzy chcą podnieść jakość i ilość swoich plonów. Doskonale sprawdzają się także wśród sympatyków przydomowej uprawy. Dzięki nim możemy cieszyć się smakiem zdrowych warzyw oraz owoców.
13 maja 2015
Tunele foliowe są niezbędne dla przedsiębiorców, którzy chcą podnieść jakość i ilość swoich plonów. Doskonale sprawdzają się także wśród sympatyków przydomowej uprawy. Dzięki nim możemy cieszyć się smakiem zdrowych warzyw oraz owoców. To główne powody, dla których sięga po nie coraz więcej osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę w ogrodzie. Pytanie tylko, na co zwracać uwagę kupując tunel foliowy i jak dobrać go do indywidualnych potrzeb?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tuneli ogrodowych. Każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju upraw. Przed zakupem konkretnego modelu należy sprawdzić, który będzie najodpowiedniejszy do warunków, ale także naszych umiejętności.
Dla profesjonalistów
Ich celem jest przede wszystkim podniesienie ilości plonów oraz maksymalne wydłużenie okresu zbiorów. Polecane są do uprawy warzyw takich jak: rzodkiewki, pomidory czy sałata oraz owoców: truskawki, winogrona, daktyle i cytrusy. Można w nich także pielęgnować kwiaty i sadzonki. Pod tego typu osłonami hodowane są również ryby. Tunele profesjonalne posiadają zazwyczaj odpowiedni system wentylacji oraz specjalne systemy nawadniające i nawożące rośliny. Ponadto wyposażone są w siatki przeciw owadom oraz siatki cieniujące. Specjalistyczne konstrukcje są zaopatrzone w automatyczną kontrolę klimatu, urządzenia grzewcze oraz kotwy. Ze względu na to, że stosowane są przeważnie przez przedsiębiorców charakteryzują się również stosunkowo dużą powierzchnią. Ich wymiary mogą wynieść nawet 10x4x10 metrów.
Dla amatorów
To rozwiązanie dla amatorów zdrowej żywności pragnących podnieść jakość swoich upraw. Dla wielu uprawa roślin we własnym ogródku to także sposób na relaks, a nawet pasja. Właśnie z myślą o tych osobach powstały małe tunele ogrodowe. Ich cechą charakterystyczną jest praktyczność. Są niedrogie w utrzymaniu, a montaż jest prosty i szybki. Co istotne, większość z nich nie wymaga dekonstrukcji na okres zimowy. Jesienią wystarczy ściągnąć i zabezpieczyć folię. Natomiast ze względu na niewielki rozmiar doskonale wkomponują się w mały ogródek albo taras. Niektórzy producenci wykonują takie osłony na indywidualne zamówienie.
Dla pasjonatów
Propozycja dla bardziej zagorzałych amatorów ogrodnictwa. Ich utrzymanie również nie sprawia wielu kłopotów. Powinny być wyposażone w odpowiedni system wentylacji pozwalający na wietrzenie tunelu bez otwierania drzwi. Zapewni on roślinom korzystne warunki i da możliwość zbioru kilku wegetacji roślin w ciągu jednego roku. Tunel foliowy tego rodzaju stanowi także świetną izolację upraw przed insektami.
Jeśli za kilka miesięcy chcemy cieszyć się z dorodnych upraw powinniśmy już pomyśleć o kupnie tunelu foliowego. Aby właściwie wybrać osłonę wystarczy odpowiedzieć sobie na pytania: co planujemy uprawiać i jakim miejscem dysponujemy? Warto również odwiedzić sprawdzonych dostawców, którzy odpowiedzą również na nasze wątpliwości.