Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MRiRW: Ponownie tanieje pszenica, drożeje trzoda chlewna

27 marca 2007
Po tygodniowym wzroście spadła cena pszenicy konsumpcyjnej w skupie. Trzeci tydzień utrzymuje się wzrost cen skupu trzody chlewnej - wynika z raportu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Według danych MRiRW, w dniach 12-18 marca 2007 roku za pszenicę konsumpcyjną w skupie płacono średnio w kraju 649 zł/t, tj.áo 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen niższy od notowanego przed miesiącem o 0,4 proc., ale wyższy niż przed rokiem o ok. 61 proc.

Ponownie obniżyły się w ciągu tygodnia (oá1,8 proc.) ceny skupu żyta konsumpcyjnego, kształtując się na średnim poziomie 594 zł/t. Ziarno to było również tańsze niż miesiąc wcześniej o 4,4 proc., ale droższe niż przed rokiem o prawie ok. 57 proc.

Podrożał natomiast jęczmień paszowy. Jego cena w skupie wynosiła 588 zł/t, tj. o 1,2 proc. więcej niż przed tygodniem. W ciągu miesiąca cena tego zboża wzrosła o prawie 4 proc., a wáodniesieniu do notowań sprzed roku jęczmień był droższy o 63 proc.

"Na rynku krajowym notowana jest duża podaż zboża. Związane jest to z importem (głównie z Węgier) znacznej ilości pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy" - napisano w komentarzu tygodniowym.

Trzeci tydzień utrzymuje się natomiast wzrost cen skupu trzody chlewnej. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dniach 12-18 marca 2007 roku przeciętnie w kraju wyniosły one 3,37ázł/kg, tj. o 1,2 proc. i o 2 proc. wyższym niż odpowiednio tydzień i miesiąc wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed roku wieprzowina jest tańsza o ponad 2 proc.

Obniżyła się o 0,8 proc. w ciągu tygodnia średnia cena skupu bydła i według informacji MRiRW w analizowanym okresie wyniosła ona 4,31 zł/kg. Był to poziom cen nieznacznie (oá0,4 proc.) wyższy niż w poprzednim miesiącu. Wáciągu roku żywiec wołowy podrożał o ponad 1 proc.

Kolejny tydzień rosną ceny skupu drobiu. Za kurczęta w omawianym tygodniu płacono średnio 3,10 zł/kg, tj. o 1,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej, o 6,6 proc. więcej niż przed miesiącem iáoáponad 30 proc. więcej niż przed rokiem. Przeciętna cena indyków wyniosła 4,38 zł/kg, tj. o 1 gr/kg więcej niż przed tygodniem, o 3,5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej iáo prawie 36 proc. więcej niż przed rokiem.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę