Mniejszy areał uprawy ziemniaka na skutek ocieplenia klimatu
24 lutego 2009
Przewidywane ocieplenie klimatu w Polsce może stworzyć szereg zagrożeń dla aktualnej struktury roślin uprawnych i technologii rolniczych, w związku z czym konieczne jest opracowanie scenariuszy adaptacyjnych. Należy zakładać spadek zużycia nawozów i środków ochrony roślin, a szersze wprowadzenie roślin transgenicznych odpornych na agrofagi i stresy środowiskowe, zwłaszcza odmiany: kukurydzy, ziemniaka i soi. W ochronie roślin podstawą jest opracowanie scenariuszy i analiz wzrostu zagrożenia agrofagami, a także opracowanie analiz ryzyka przeniknięcia nowych agrofagów.
Obecnie rządy państw zdają sobie sprawę z wagi skutków zmian klimatu, dzięki czemu sprawy ochrony środowiska zajmują często ważne miejsce w programach politycznych. Niektórzy naukowcy i eksperci ostrzegają, że czas działa na naszą niekorzyść i nawołują do natychmiastowych działań, aby konstruować mniej zanieczyszczające powietrze pojazdy, produkować bardziej wydajne urządzenia elektryczne i oszczędzać energię w skali międzynarodowej.
Częściowym rozwiązaniem problemu może być zwiększenie wydajności źródeł energii, ochrona przyrody, odnawialne źródła energii czy nowa polityka poszczególnych państw. Kluczem do kontroli globalnego ocieplenia może być rozwój nowych technologii związanych z czystą energią - elektrownie wiatrowe i słoneczne, hybrydowe silniki elektryczne, i inne alternatywne źródła energii.