Opóźnia się przyjęcie tegorocznego planu działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego. Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął tylko wstępną wersję tego dokumentu, która po raz kolejny zostanie poddana konsultacjom z organizacjami rolników. Już teraz wiadomo, że Rada Ministrów zaproponuje rezygnacje z interweniowania na rynku cukru.
Pierwsza wersja rocznego planu działań Agencji Rynku Rolnego została przygotowana pod koniec zeszłego roku. Zgodnie z procedurą, zanim dokument zostanie przyjęty przez Radę Ministrów, opinie o nim powinny wydać wszystkie organizacje i związki zawodowe rolników. Konsultacje trwają już od grudnia. Opóźnienia to efekt rozpoczętych w lutym blokad dróg, rozpadu koalicji rządowej oraz wyboru nowego ministra rolnictwa. To budzi niezadowolenie organizacji branżowych. Niestety to jest źle, ponieważ o wynikach interwencji i jej skali, my jako przedstawiciele mleczarstwa powinniśmy wiedzieć dużo wcześniej – mówi Waldemar Broś.
Rada Ministrów dopiero w ostatni wtorek zajęła się rocznym planem działań Agencji. Ministrowie zaakceptowali jedynie jego wstępną wersję. Rada Ministrów upoważniła mnie do prowadzenia rozmów. W ramach podziału cen i zakresu interwencji rozpoczniemy negocjacje w przyszłym tygodniu – zapowiada nowy minister rolnictwa. Takie rozmowy zaczną się od poniedziałku, ale już teraz wiadomo, że przyjęty wstępnie roczny plan działań Agencji Rynku Rolnego będzie różnił się od planu przygotowanego, gdy ministrem był Jarosław Kalinowski. Różni się, ale mieści w budżecie 2003 i w ramach oszczędności w innych pozycjach tego budżetu – dodaje Adam Tański
Do takich oszczędności można zaliczyć między innymi rezygnacje z interwencji na rynku cukru. Rząd uznał, że sytuacja finansowa Agencji nie pozwala na jej przeprowadzenie, a ustawa o regulacji rynku cukru nie nakłada takiego obowiązku. Oszczędności z tego tytułu będą znaczne. Szacowano, że interwencyjny skup 375 tys. ton cukru kosztowałaby budżet państwa ponad 720 mln zł.