europejskie forum rolników 2025

Martwią się o żniwa

18 lipca 2003

Najważniejsze są teraz żniwa. Straty w uprawach z winy suszy nie są dotąd oszacowane, ale wiadomo, że w województwie pomorskim najbardziej ucierpiały właśnie ziemie powiatu chojnickiego.

Rolnicy obawiają się, że skupy nie będą przyjmować ziarna o obniżonej jakości.  Susza dotknęła nas w tym roku bardzo dotkliwie – mówił Janusz Janik, rolnik i członek zarządu powiatu. Apelujemy o obniżenie parametrów skupu. Nie może przecież być tak, że nie będzie przyjmowane przez elewatory pszenica, czy żyto, które nie będą spełniać bardzo wysokich wymogów.  Radosław Szatkowski, dyrektor Agencji Rynku Rolnego z Gdyni odpowiedział, że obniżenie parametrów nie jest możliwe. Umowy z pośrednikami są już zakontraktowane i zalimitowane. Podejrzewam, że w pięćdziesięciu procentach rolnicy nie zmieszczą się z parametrami – przyznał.  Jarosław Lenkiewicz, prezes Zrzeszenia Producentów Zbóż i Rzepaku "Rola" w Człuchowie przekonywał jednak, że nawet ci z rolników, którzy będą mieli zboże o obniżonej jakości, będą mogli je u niego sprzedać. Zapewniam, że nasi trzej dzierżawcy będą odbierać również towar gorszej jakości – mówił. Przedsiębiorcy martwią się, że nie skupią wystarczającej ilości. 

Obawiam się, że w tym roku będzie taka sytuacja, że Agencja Rynku Rolnego nie będzie miała co skupywać – stwierdził wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.  Dyrektor ARR potwierdził, że w tym roku plony będą bardzo niskie. Szacunki wskazują, że plony będą znacznie mniejsze niż się wydawało – mówiła Grażyna Wera-Malatyńska, kierowniczka Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Chojnicach.  Z jakością zboża będzie naprawdę źle. 

Dodatkowo rolnicy muszą się pogodzić z faktem, że w powiecie nie ma już miejsca, gdzie można by było magazynować zboże Ubolewam, że powiat chojnicki pozbył się wielkiego elewatora, jakim był magazyn PZZ w Lubni – mówił Jan Pacek, właściciel "Agry-Ostrowite". Nie wyobrażam sobie zaraz po kombajnie odsprzedawać zbiory. Zboże trzeba będzie przeczyścić. I może się wówczas okazać, że jak przyjedziemy do elewatora, to będzie już za późno.  Niektórzy rolnicy mają też pretensje, co do trybu działalności komisji suszowych. Twierdzą, że pieniądze z należnych im kredytów przydadzą im się jak najszybciej. Urzędnicy twierdzą jednak, że kredyty te stanowią formę pomocy na odtworzenie przyszłorocznej produkcji. Praca komisji suszowych w powiecie chojnickim ma się zakończyć do 25 lipca. Wówczas dokumenty przesłane zostaną wojewodzie.


POWIĄZANE

Na warszawskiej Woli (26 marzec 2025 roku) odbyła się konferencja prasowa podsum...

Agroprosperis rozwija bezpośredni import nawozów z Grupy Azoty Grupa Azoty podpi...

W zakończonej właśnie kampanii 2024/2025 cukrownie należące do Krajowej Grupy Sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę