Łubin żółty wraz ze zmodyfikowanymi bakteriami Burkholderia oczyszcza glebę z toluenu - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Nature Biotechnology".
Łubin żółty jest popularną rośliną motylkową. W komórkach jej korzeni żyją bakterie, które umożliwiają jej przyswajanie azotu atmosferycznego. Do bakterii tych należy m.in. Burkholderia cepacia.
Grupa naukowców z Brookhaven National Laboratory z USA pod kierunkiem Daniela van der Lelie zmodyfikowała bakterie Burkholderia cepacia przenosząc do nich zestaw genów umożliwiających rozkładanie toluenu.
Dzięki temu korzenie żółtego łubinu żyjące w symbiozie ze zmodyfikowanymi bakteriami Burkholderia cepacia dużo wydajniej oczyszczały glebę z trujących związków toluenu, rozkładając go do nietoksycznych substancji odkładanych w liściach roślin lub przez liście wydalanych.
Toluen jest węglowodorem otrzymywanym z ropy naftowej. Służy do produkcji tworzyw sztucznych, barwników, materiałów wybuchowych, detergentów, leków i paliw. Jest szkodliwy dla zdrowia, wnikając poprzez drogi oddechowe i powodując ciężkie zatrucia całego organizmu. Dlatego obecność toluenu w glebie stwarza zagrożenie dla zwierząt i ludzi.
Opracowanie metod biologicznego oczyszczania gleb z toluenu i jego pochodnych wydaje się być najbardziej skuteczną metodą walki z zanieczyszczeniem tym związkiem chemicznym.