Spośród krajów Piętnastki do głównych producentów lnu przeznaczonego na włókno należą Francja, Belgia i Wielka Brytania, a konopi - Hiszpania.
W Unii produkuje się rocznie ponad 100 tys. ton włókna lnianego i kilka tysięcy ton konopi. Produkty te, które objęte są wspólną organizacją rynku i znacznym finansowym wsparciem. Po pierwsze pomoc przyznawana jest do powierzchni danej uprawy - i wynosi 63 euro za tonę pomnożone przez średni plon referencyjny zbóż danego kraju.
Po drugie - dofinansowywane jest przetwórstwo słomy lnianej i konopnej. Rolnicy mogą to zrobić to sami lub powierzyć przetwórcy, z którym jednak muszą zawrzeć umowę. Kwoty dopłat do produkcji włókna długiego wynoszą 160 euro do tony, a krótkiego 90 euro do tony. Produkcja lnu i konopi jest w Unii ograniczona, każdy z krajów członkowskich otrzymuje określony roczny limit. Nie ogranicza się natomiast upraw lnu przeznaczonego na olej. A olej ten można stosować do produkcji lakierów samochodowych, farb, do wyrobu kosmetyków i w farmacji.