Ptak_Waw_CTR_2024

Krajobraz po suszy

8 lipca 2008
Już 65% gmin w Polsce dotkniętych jest klęską suszy. Na tych terenach plony mogą być mniejsze nawet o połowę. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada starania nad uruchomieniem dodatkowego wsparcia dla poszkodowanych rolników. Oprócz kredytów preferencyjnych i dopłat do ubezpieczeń upraw, w grę wchodzi wcześniejsza wypłata dopłat bezpośrednich ale to jak na razie obietnice.

Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, klęska suszy wystąpiła już w 15 województwach. Teren, gdzie nie dotarła to Podkarpackie. Największe i nieodwracalne straty wyrządziła w uprawach zbóż jarych. W skali kraju należy się spodziewać zbiorów niższych nawet o 26%.

Ucierpiały też plantacje buraków cukrowych. Ich tegoroczne zbiory będą mniejsze od średniej wieloletniej nawet o kilkanaście procent. Mniej, z powodu suszy będzie też ziemniaków. Jeśli do tego dodamy stale rosnące koszty produkcji, drożejące paliwo i rekordowo wysokie ceny nawozów – to tegoroczna kondycja gospodarstw rolnych w porównaniu z 2007 będzie znacznie gorsza.

Andrzej Kowalski, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: to był dobry rok jeśli chodzi o wzrost produkcji i z drugiej strony korzystnej relacji cenowej. Zbieżność tych dwu czynników zdarza się w gospodarce krajowej ale i światowej niezwykle rzadko.

Najmniej zarobią przede wszystkim ci, którzy ubiegły rok zaliczyli do udanych – czyli plantatorzy zbóż. Nie dość, że plony będą mniejsze, to i ich cena nie będzie już tak wysoka. Według szacunków będzie to niewiele powyżej 200 euro za tonę pszenicy konsumpcyjnej.

Zbigniew Kaszuba, Krajowa Federacja Producentów Zbóż: i to prognozuje ceny jakie będą obowiązywać w momencie rozpoczęcia sezonu.

Susza dała się we znaki nie tylko plantatorom ale także i hodowcom. W niektórych rejonach, pastwiska praktycznie już wyschły a zapasu pasz hodowcy nie zdążyli jeszcze odbudować. Wielu rolników nie stać na ubezpieczenia nawet z dopłatami. Ministerstwo rolnictwa zapowiada uruchomienie dodatkowego wsparcia, między innymi wcześniejszą wypłatę dopłat bezpośrednich.

Marek Sawicki, Minister Rolnictwa: trwają dyskusje z ministerstwem finansów i agencją restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. Myślimy o szybszej wypłacie dopłat bezpośrednich - zaliczkowo.

Pomysł ten wymaga porozumienia szefa resortu finansów i Agencji Restrukturyzacji. Na wcześniejszą wypłatę musi się też zgodzić Bruksela, ale wniosek w tej sprawie ma zostać wysłany dopiero po dokładnym oszacowaniu strat.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę