Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jubileusz pracy „królowej fasoli”

29 września 2015
Miejscowość Tropie w malowniczej dolinie Dunajca na Sądecczyźnie. To tutaj już od 10 lat Janina Molek promuje bogactwo miejscowych pól - fasolę Piękny Jaś. Pełna werwy seniorka rozsławiła w Polsce tę odmianę fasoli i po latach nie kryje z tego dumy...

O swojej pracy pani Janina mówi „działalność społeczna”. Jak wyznaje, popularyzacją Pięknego Jasia zajęła się, aby pomóc lokalnym rolnikom i ułatwić im sprzedaż fasoli. „Jak zaczęłam, to Jaś kosztował mnie 2 zł za kilogram, a teraz już kosztuje 12 zł” – zauważa pani Janina, ale ze smutkiem zwraca też uwagę, że rolnicy coraz rzadziej sadzą to warzywo.

 
Aby rozsławiać fasolę Piękny Jaś pani Janina założyła własną wytwórnię, w której wytwarza różne kulinarne smaki. Gospodyni z Tropia uważa, że to małe warzywo może służyć do przygotowania każdej potrawy i napoju – od tortu, po wódkę fasolówkę...

"Jestem dumna z siebie, że wytrwałam, i dziękuję Bogu i Ojcu Świętemu za zdrowie. Dziękuję również dobrym ludziom, którzy byli przy mnie i pomagali, gdy inni odwrócili się ode mnie i we mnie nie wierzyli” – wyznaje po 10 latach pracy w fasolowym biznesie pani Janina. Szczególne podziękowania kieruje do swoich najbliższych, do gminy Gródek nad Dunajcem i do ośrodka kultury w Gródku.

 
Obecnie największą radość sprawia pani Janinie możliwość dzielenia się swoimi przepisami z innymi. Niektóre receptury zamieszcza na swojej stronie internetowej. Za pośrednictwem aplikacji na stronie piekny-jas.pl można też zasięgnąć kulinarnej porady u „królowej fasoli”.

 
Gotowanie i prowadzenie fasolowego wytwórstwa jest pasją pani Janiny, za którą otrzymała wiele nagród. Niejednokrotnie wspominała, że fasola towarzyszy jej niemal całe życie. Jako mała dziewczynka podglądała, jak jej babcia wyczarowuje fantastyczne potrawy z fasoli. Ale czego nie lubi "królowa fasoli"? - Biurokracji, która towarzyszy prowadzeniu własnego biznesu. „W garnku jestem pewna i w beczce, ale w papierkowych robotach się nie znam” – mówi pani Janina.

 
Sądecka gospodyni marzy, aby jej dzieci i wnuki kontynuowały zapoczątkowany przez nią interes. M.in. dlatego obecna nazwa firmy pani Janiny brzmi: Fasolowe Królestwo Babci i Wnuków Janina Molek.

 
Gaździna z Tropia wierzy, że jej działalność ma głęboki sens. Zwraca uwagę nie tylko na walory smakowe proponowanych przez nią potraw, ale i na właściwości zdrowotne. Fasola Piękny Jaś wyróżnia się dużymi nasionami, wysoką zawartością magnezu, słodkim smakiem, delikatną strukturą i konsystencją, cienką i miękką skórką oraz krótkim czasem gotowania. Smakołyki sporządzone według przepisów pani Janiny obfitują w wartości odżywcze.

 
Fasola Piękny Jaś z doliny Dunajca widnieje w unijnym rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. Komisja Europejska zastrzega dwie nazwy fasoli: "Fasola piękny Jaś z Doliny Dunajca" i "Fasola z Doliny Dunajca".

 
Fasola pod różnymi postaciami stanowi ważny element regionalnej kuchni w dolinie Dunajca. Organizowane są wydarzenia promujące to warzywo, takie jak Święto Fasoli i Fasolowe Żniwa.

POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę