Ptak_Waw_CTR_2024

Jak wyprodukować wysokiej jakości rozsadę?

3 grudnia 2015

 Wyprodukowanie zdrowej i silnej rozsady jest warunkiem uzyskania wysokich plonów. Rozsada słabej jakości po wysadzeniu do gruntu źle się przyjmuje, część roślin wypada. Dosadzanie rozsady nie jest korzystnym rozwiązaniem – powoduje nierównomierne plonowanie, zabieg jest kosztowny i pracochłonny. Celem i priorytetem każdego producenta warzyw powinno być uzyskanie rozsad bardzo wysokiej jakości, które gwarantują wysoki procent przyjęcia się roślin, a tym samym perspektywę osiągnięcia satysfakcjonującego plonu. Jak to uzyskać?
 Bardzo istotne jest spowodowanie już w trakcie produkcji rozsady optymalnych warunków dla rozwoju systemu korzeniowego – by miał szanse silnie się rozbudować i mimo drobnych uszkodzeń, do jakich dochodzi w trakcie przesadzania roślin – zachował swoje funkcje i miał szanse na szybką regenerację. Dobrze rozwinięty system korzeniowy gwarantuje lepsze przyjęcie się rozsady, szybszy rozwój rośliny i lepsze odżywianie części nadziemnej.
 Ciekawym rozwiązaniem w produkcji rozsady jest zastosowanie nawozów organiczno-mineralnych, opartych na koncentracie z alg morskich z dodatkiem fosforu i potasu. Stymulują one wzrost, rozwój i aktywność systemu korzeniowego. Zawarty w nawozach wyciąg z alg gwarantuje wysoką aktywność biologiczną substancji, które wchodzą w skład koncentratu – aminokwasów, witamin, polisacharydów i fitohormonów. Występujące w nawozie substancje organiczne intensyfikują pobieranie składników mineralnych z podłoża lub pożywki a także zwiększają intensywność podziałów komórkowych w obrębie systemu korzeniowego. Prowadzi to do szybszego wzrostu systemu korzeniowego. Szczególnie intensywnie wytwarzane są korzenie włośnikowe – najaktywniej pobierające wodę i substancje mineralne z podłoża. Przykładem takiego preparatu jest Goëmar Goteo, który może być stosowany w produkcji rozsady wszystkich gatunków warzyw zarówno produkowanej w podłożach organicznych, jak i kostkach wełny mineralnej. Nawóz może być aplikowany poprzez podlewanie rozsady lub podłoża przeznaczonego do pikowania 0,1% roztworem preparatu. Pierwszy zabieg można wykonać już w fazie 1-go liścia. Przeciętnie w trakcie produkcji rozsady zaleca się wykonanie 1-3 zabiegów. Większą liczbę zabiegów zaleca się przy długim czasie produkcji rozsady lub przy produkcji w multiplatach o niewielkiej objętości podłoża w komórce.
 Przeprowadzone w latach 2004-2008 we współpracy z IW Skierniewice i katedrami warzywnictwa czołowych uczelni rolniczych doświadczenia potwierdziły korzystny wpływ preparatu na podstawowe parametry rozsady różnych gatunków warzyw. Okazało się również, że stosowanie nawozu w trakcie produkcji rozsady korzystnie wpływa na wielkość i jakość plonu. Stwierdzono, że rozsada podlewana tym preparatem ma: silniej rozwinięty system korzeniowy (w przypadku niektórych gatunków odnotowano nawet dwukrotne zwiększenie masy), lepiej rozwiniętą część nadziemną – liście mają większą powierzchnię, zwiększa się średnica łodygi papryki i pomidora, wyższą zawartość chlorofilu w liściach, co w połączeniu z większą powierzchnią liści korzystnie wpływa na efektywność fotosyntezy, wyższą zawartość suchej masy zarówno w korzeniach jak i w części nadziemnej, co dowodzi większej efektywności procesów metabolicznych zachodzących w komórkach. Sami zaś producenci stosujący stosujący Goëmar Goteo w ramach doświadczeń wdrożeniowych zauważyli, że rośliny podlewane roztworem zawierającym ten nawóz, w trakcie produkcji rozsady szybciej przyjmują się po posadzeniu i szybciej wznawiają wzrost, nawet w warunkach niekorzystnych np. niższa od optymalnej temperatura podłoża i szybciej zaczynają kwitnąć (papryka, pomidor, oberżyna) oraz wiązać pierwsze owoce, co umożliwia wcześniejszy początek zbiorów.
 Opisane efekty stosowania nawozów zawierających wyciągi z alg morskich wskazują na możliwość osiągnięcia wyższego poziomu produkcji warzyw przy jednoczesnym podniesieniu jakości plonu. Pozwala przy tym na uniknięcie konieczności stosowania kosztownych i pracochłonnych zabiegów związanych z eliminacją szkód, powstałych w procesie wysadzania rozsady.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę