Sytuacja cenowa na rynku nawozowym jest bardzo niestabilna i niepewna. W ostatnim okresie nakłada się na siebie szereg różnych czynników ekonomicznych, takich jak np. znacznie niższe światowe ceny nośników energii, czy też niższe ceny frachtu morskiego, co powinno raczej sprzyjać potanieniu nawozów. Jednocześnie wzrósł bardzo wyraźnie kurs walut obcych, co może skutkować „wydrenowaniem” poprzez eksport nagromadzonych zapasów, a nawet bieżącej produkcji nawozów, co w konsekwencji może podnieść ceny w Polsce. Z drugiej strony kryzys światowy powoduje raczej spadek popytu na nawozy. Póki co, nie wiadomo, które czynniki przeważą. A stawka dla rolnika jest wysoka, bo nawozy to podstawowy czynnik plonotwórczy.
Wiosenny sezon na nawozy tuż, tuż. Jak by nie było, nawozy sztuczne i tak będą drogie dla polskiego rolnika, a to ze względu na ogólny spadek dochodowości w rolnictwie. W takiej sytuacji rolnicy zastanawiają się nieraz, jak by tu ominąć pośrednika i kupić nawóz po cenie fabrycznej, bez marż handlowych.
Pan Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, nie pozostawia złudzeń: pojedynczy rolnik nie ma szans na ominięcie dystrybutora, bo to kwestia tzw. logistyki, a przy sprzedaży z odroczeniem płatności – również zabezpieczeń finansowych. Jak twierdzi jednak pan J. Majchrzak, bezpośrednie zakupy byłyby możliwe w przypadku dużych grup producenckich. Gdyby taka grupa mogła dać gwarancję zapłaty, to już dziś mogłaby stać się naszym klientem bez pośredników - ocenia dyrektor PIPC.
Wszystko wskazuje jednak na to, że przy obecnym stanie rozwoju grup producenckich w Polsce, będzie kłopot zarówno z tym, by grupa była wystarczająco liczna, aby złożyć odpowiednio duże zamówienie zbiorcze, jak i zapewnić gwarancję płatności. Z informacji, które są w posiadaniu MRiRW, rzadko która grupa mogłaby sprostać takim wymogom.
Pierwszy Portal Rolny z początkiem lutego br. rozpoczął nową inicjatywę o nazwie PLATFORMA DLA GRUP PRODUCENTÓW ROLNYCH. Inicjatywa stawia sobie za cel inspirowanie grup producenckich do działań, których efektem ma być między innymi obniżanie kosztów zakupu środków do produkcji. Planowane są m. in. ogólnopolskie debaty grup producenckich poszczególnych sektorów rolnictwa.
Więcej informacji na temat Platformy dla Grup Producentów Rolnych: http://www.ppr.pl/artykul.php?id=152820&dzial=3993