Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach realizuje projekt pt.: "Optymalizacja warunków siedliskowych wybranych roślin rolniczych i energetycznych". Koszty jego realizacji są finansowane w 75% z Europejskiego Funduszu Społecznego i w 25% z publicznych środków krajowych.
W projekcie realizowane są cztery tematy będące przedmiotem rozpraw doktorskich: ,,Produkcyjne i ekologiczne skutki niezrównoważonego nawożenia roślin na przykładzie pszenicy i kukurydzy’’, ,,Analiza i ocena gospodarki paszowej w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji mleka zlokalizowanych w województwie lubelskim’’ oraz .,,Empiryczne i mechanistyczne modele plonowania wierzby energetycznej’’ i ,,Możliwości produkcji roślin energetycznych w rejonie Kanału Wieprz-Krzna’’.
Jak informuje IUNG prace te oprócz celu poznawczego będą miały również duży wkład dla rolnictwa i obszarów wiejskich naszego województwa. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny uprawne, przez co poprawi się ich efektywne wykorzystanie, a zarazem ograniczy skażenia środowiska oraz na racjonalne wykorzystanie podstawowych zasobów czynników produkcji, co w konsekwencji zapewni osiąganie wyższych dochodów w ramach różnych działań możliwych do podjęcia przez rolnika. Ponadto pozwoli na pozyskanie niekonwencjonalnych (odnawialnych) źródeł energii. Można to osiągnąć po dokładnym rozpoznaniu warunków wzrostu, rozwoju i plonowania wierzby krzaczastej oraz opracowanie zagospodarowania ugorów, odłogów i nieużytków na produkcję biomasy na cele paliwowe w rejonie Kanału Wieprz-Krzna.