Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Grupa Rolnik - jak dobrze przechowywać nawozy

3 grudnia 2015
Obecne zawirowania na rynku nawozowym w Polsce są bardzo dynamiczne. Wysokie ceny na rynkach światowych, spowodowały przeniesienie się tego trendu na rynek krajowy. Różnica w cenie nawozów w kraju, a tych samych nawozów w krajach zachodnich sięga 150- 200zł. Czy możemy sobie wyobrazić sytuację, kiedy ceny w Polsce osiągną ten sam poziom?
 Jeżeli za dobre można przyjąć wysoki kurs euro w obrocie zbożami, tak za niefortunne w przypadku nawozów. Duży eksport nawozów (głównie azotowych) spowodował istotne zmiany w bilansie tychże produktów w kraju. Drugi rok z rzędu pojawia się sytuacja, gdzie istnieje obawa, iż Polski rolnik na wiosnę 2012 roku nie będzie miał do dyspozycji  pełnej gamy nawozów sztucznych. W tej  sytuacji należy szukać innych rozwiązań. Przeliczając jednostkową cenę azotu dostępnych w Polsce nawozów azotowych znalazłem światełko w tunelu. Światełko to nazywa się RSM , produkt wytwarzany przez Zakłady Azotowe w Puławach- lidera w produkcji tego nawozu w kraju i na Świecie. Produkcje rozpoczęto w latach 90-tych. Wówczas całość towaru sprzedawano na rynkach zewnętrznych. Obecnie na rynek krajowy wchodzi około 200 000 ton tego nawozu.

RSM pełna nazwa roztwór saletrzano mocznikowych o zawartości azotu 32 %, 30% oraz 28%. Dostępny jest zarówno w transporcie kolejowym jak i samochodowym. Ważnym aspektem decydującym o szerokiej możliwości jego zastosowania jest udział trzech form azotu czyli: azotu azotanowego, azotu amonowego, azotu amidowego.  Każda z tych form pozwala na powolne uwalnianie się azotu do roztworu glebowego, a co za tym idzie do pełnej dostępności azotu przez długi okres wegetacji.
Ważnym czynnikiem, który w wielu przypadkach jest niezastąpiony jest jego płynna  formulacja. Pozwala ona na stosowanie nawet w ekstremalnych warunkach wilgotnościowych gleby przy zachowaniu jego szybkości oraz skuteczności działania. Według badań prowadzonych przez wiele instytucji, efektywność nawożenia jest wyższa od jego granulowanych odpowiedników o około 8-12%. Uzależnione jest to od przebiegu okresu wegetacyjnego, od ilości opadów oraz od temperatury powietrza. To jego zalety, a wady? Widzę tylko jedną- magazynowanie RSM. Do przechowania nawozu potrzebne są zbiorniki metalowe, zbiorniki typu Flexi Tank oraz 1000 litrowe paleto- pojemniki.

   

 
 
Koszt takich urządzeń jest stosunkowo duży, zakup cysterny kolejowej z likwidacji to około 17 000 PLN. Natomiast zbiorniki typu Flexi Tank to rząd 4 000 PLN. W przeliczeniu na 1 tonę daje 160– 210 PLN. Pozostaje jeszcze temat  opryskiwacza. Większość z nich jest już przystosowana do stosowania nawozów płynnych (pompa). Dodatkową rzeczą jaką należy zrobić to wymiana dysz rozpylających. Nakład dla opryskiwacza 12m to około 300 PLN i mamy gotową maszyna do oprysku. Sam zabieg i ustalenie dawki nie powinien przysporzyć większych problemów. Dawkę ustalamy na podstawie przewidywanego nawożenia azotem. Zaleca się stosować dwa- trzy zabiegi nawożenia azotem w sezonie.  Bardzo ważne! Do stosowania w uprawach polowych używa się tylko RSM 28% ( można go uzyskać z RSM 32% ). Pierwszy zabieg to 150– 200 l /ha (co daje nam od 54 do 72kg azotu/ ha) . Zabieg wykonujemy przy suchych roślinach i dodatniej temperaturze. Przy kolejnych zabiegach należy pamiętać o odpowiednio dobranej dawce oraz warunkach pogodowych. Przy czym w późnej fazie rozwojowej rośliny konieczne jest zastosowanie węży rozlewowych. Koszt takich urządzeń to 1450 PLN w przypadku opryskiwacza 12m.
Myślę, że RSM to nie tylko dobre rozwiązanie w dobie kryzysu, ale również kierunek w jakim może pójść system nawożenia azotem. Warto podkreślić, że z każdym rokiem wzrasta liczba gospodarstw bardzo zainteresowanych stosowaniem tego nawozu. Dobrym przykładem jest gospodarstwo rolne Top Farms Wielkopolska z siedzibą w Piotrowie Pierwszym w gminie Czempiń. Gospodarstwo to pracuje na powierzchni około 10 000 ha, z czego na większości upraw stosowany jest RSM. Ważnym czynnikiem, który decyduje o wyborze tego produktu jest aspekt ekonomiczny, ale nie tylko. Zboża nawożone taką metodą wykazują lepsze cechy jakościowe.

 Zapraszamy do naszych punktów handlowych na terenie kraju. Tam możecie Państwo uzyskać odpowiedzi na nurtujące Was pytania. 
Zapraszamy na stronę internetową naszej firmy: www.gruparolnik.com.pl
Dzięki długoletniej współpracy i doświadczeniu w realizowaniu potrzeb polskich rolników HURTOWNIA ROLNIK, działająca w ramach GRUPY ROLNIK, może zaoferować Klientom produkty z pierwszej ręki, bezpośrednio od producentów. Pozwala to na utrzymanie najwyższej jakości przy dostępnych cenach.
Gwarantujemy pełną i merytoryczną obsługę zarówno na etapie zakupu, jak i obsługi posprzedażowej.
By naszym Klientom łatwiej  było się w tym odnaleźć zapewniamy profesjonalne doradztwo w każdym obszarze: od wysiewu po skup, od zakupu środków po korzystne rozwiązania finansowe. Ponad 200 pracowników w naszych oddziałach, a także pracujących jako terenowi przedstawiciele handlowi to nie tylko sprzedawcy, ale eksperci w swoich dziedzinach, którzy w oparciu o rzeczywiste potrzeby Klientów przedstawią najkorzystniejszą ofertę – zarówno pod względem technologicznym, jak i finansowym.
W swojej ofercie posiadamy:
  • Nawozy
  • Środki ochrony roślin
  • Skup i kontraktacja zbóż, rzepaku i kukurydzy
  • Materiał siewny
  • Sznurek i siatka rolnicza
  • Enzymy
  • Materiały budowlane
  • Opał
  • Ubezpieczenia
Nasze wyróżniki na rynku usług Agro to:
  • bezpośredni kontakt z Klientem i znajomość jego rzeczywistych potrzeb,
  • zespół doświadczonych i profesjonalnych przedstawicieli handlowych,
  • zintegrowany system dostaw, który gwarantuje terminowe dostarczanie towaru, pod wskazany przez Klienta adres.
Dla naszych stałych Klientów wprowadzamy możliwość negocjowania i wydłużenia terminów płatności. Wprowadziliśmy możliwość rozliczania towaru pod kontraktację, istnieje również możliwość rozliczania na zasadzie kompensacji.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą  kompletną ofertą na www.gruparolnik.pl!

POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę