Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Grupa producentów owoców z Raciechowic

4 września 2002

Pierwsze korzyści, to kredyt na budowę wspólnej chłodni.

Spośród 47 małopolskich grup producenckich, zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sadowym, jak dotąd tylko dwie zarejestrowały się u wojewody, zyskując w ten sposób status zgodny z ustawą.

Jednym z pionierów jest Spółdzielnia Ogrodnicza GRODZISKO z Raciechowic. Spółdzielnia powstała w 1995 roku, ale właściwą działalność gospodarczą rozpoczęła w 1998 roku, po podpisaniu umowy z dużą siecią supermarketów na dostawę owoców. Początkowo spółdzielców było kilkudziesięciu, ale do chwili rejestracji grupy producenckiej dotrwało tylko 11. 

Głównym produktem GRODZISKA są jabłka (ponad 90 procent), prócz tego są także gruszki i śliwy, a wszystko to plony z należących do członków spółdzielni sadów, zajmujących łączną powierzchnię 63,4 ha. 

Wszyscy producenci posiadają certyfikat IPO (integrowana produkcja owoców), pakują je zaś w standartowe opakowania, opatrzone zgodnymi z unijnymi normami etykiety z logo spółdzielni. Obecnie w ramach grupy sprzedawane jest 40 procent produkcji spółdzielni, głównie poprzez umowy z sieciami Carrefour i Auchan Polska (na Śląsku) oraz - na jabłka przemysłowe - z przetwórnią w Tymbarku. Pozostałe owoce sprzedawane są odbiorcom indywidualnym - małym hurtowniom i na targowiskach. 

Tego typu działalność przyniosła spółdzielni w ub. roku przychód w wysokości ponad 1,5 mln zł, dzięki czemu podczas procedury rejestracyjnej nie było problemu z pokonaniem ustawowej kwoty przychodu 200 tys. zł. Pewne kłopoty sprawiło natomiast przygotowanie statutu oraz programu operacyjnego, ale w tym ostatnim przypadku bardzo pomocny okazał się Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, który udzielił grupie bezpłatnej pomocy. Spółdzielnia posiada już własny samochód dostawczy i sortownię owoców, przekazaną jej w użytkowanie przez Stowarzyszenie Raciechowice 2005, które otrzymało ja od Banku Światowego. 

Pierwsza wymierną korzyścią z zarejestrowania grupy producenckiej jest kredyt na utworzenie wspólnej chłodni z kontrolowana atmosferą. Udzielono go GRODZISKU na 7,5 roku, z 1,5-letnią karencją, przy oprocentowaniu 2,5 procent. Zakupione za te pieniądze urządzenia zostaną zainstalowane w odpowiednio zaadaptowanej murowanej stodole, która jest własnością spółdzielni. 

W przyszły roku członkowie grupy liczą na kolejne korzyści, a mianowicie na środki z SAPARD i zwrot części kosztów administarcyjnych. Na razie całą stroną administracyjną zajmuje się etatowo tylko jedna osoba. Prócz korzyści istnienie grupy niesie za sobą także obowiązki, z których bodaj najpoważniejszym jest osiągnięcie już w przyszłym roku 50-procentowych dochodów ze sprzedaży produkowanych przez siebie owoców, aż do 75 procent za trzy lata. Tymczasem kwestia zbytu wciąż jest głównym kłopotem GRODZISKA; z tego też powodu nie przewidują na razie powiększania liczby członków.  


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę