Ptak_Waw_CTR_2024

Gleby - polskie gleby

25 czerwca 2009
Niestety nie są dobre polskie gleby. 30% - to gleby lekkie, charakteryzujące się małą pojemnością wodną ograniczająca dobór roślin i ich plonowanie. Duże powierzchnie polskich gleb są silnie zakwaszone i podatne na erozję. Zaniedbania agrotechniczne sprawiają, że potencjał tzw. przestrzeni produkcyjnej jest niski, bo aż około 60% gleb ma odczyn bardzo kwaśny i kwaśny, zaś gleby o bardzo niskiej zasobności w fosfor i potas stanowią 40-50%. Nie dziwi więc, że w Polsce przeciętnie uzyskuje się jedynie 30 kwintali ziarna zbóż z 1 hektara. Dziwić tez może fakt, że z roku na rok zbiory zbóż i innych ziemiopłodów cechuje zróżnicowanie, raz są dobre, raz złe abstrahując od czynników pogodowych.

Z symulacji przeprowadzonej przez Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, że wyłączając z rolniczego użytkowania najsłabsze grunty orne a także 30-50% gleb słabych ale podnosząc poziom agrotechniki i kultury rolnej na pozostałych glebach oraz zmniejszając odłogi na dobrych i średnich gruntach można osiągnąć samowystarczalność żywnościową netto naszego kraju.

Żeby utrzymać samowystarczalność należałoby ponadto zbliżyć się i utrzymać optymalny odczyn gleb i ich zasobność w składniki pokarmowe, przekształcić część gruntów w użytki zielone i lasy, zmniejszyć udział zbóż w strukturze zasiewów i zwiększyć liczbę tzw. integrowanych i ekologiczny gospodarstw oraz systematycznie kontrolować stan agrochemiczny gleb. Zapewnieniu trwałej żyzności gleb sprzyja stosowanie wielostronnych płodozmianów z udziałem roślin motylkowych oraz poplonów na zielony nawóz, stosowanie nawożenia organicznego, wykorzystywanie resztek pożniwnych, przyorywanie słomy, wzmacnianie aktywności biologicznej gleby i dążenie do ograniczania liczby mechanicznych zabiegów uprawowych, by zmniejszyć ugniatanie gleby.
Równie ważna sprawa jest dostosowanie intensywności i poziomu produkcji do potrzeb krajowych i możliwości eksportowych.



POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę