Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Genetyczna ekspansja

5 listopada 2007
W Europie rośnie powierzchnia upraw roślin genetycznie modyfikowanych. W tym roku wyniosła ona ponad 110 tysięcy hektarów. To aż o 77% więcej niż w 2006 – szacuje Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biotechnologicznego.    

POWIERZCHNIA UPRAW GMO W KRAJACH UE
Hiszpania     75, 148
Francja     21,174
Czechy     5
Portugalia     4,500
Niemcy     2,685
Słowacja     0,900
Rumunia     0,350
Polska     0,320
UE     110,007
Źródło:     EuropaBio

Uprawą roślin genetycznie modyfikowanych w Unii Europejskiej zajmuje się 8 państw. Najwięcej, bo ponad 75 tysięcy hektarów znajduje się w Hiszpanii. We Francji to ponad 21 tysięcy. Tegoroczny areał w Czechach i Portugali wyniósł odpowiednio 5 i 4,5 tysiąca hektarów. Najmniej roślin transgenicznych uprawiają Niemcy, Słowacy, Rumuni i Polacy. Nie oznacza to jednak, powierzchnia w tych krajach nie będzie rosła – przekonują specjaliści

Marek Przeździak Rada Gospodarki Żywnościowej: - Austriacy, którzy wprowadzili częściowy zakaz uprawy w ostatnim czasie przegrali w drugiej instancji w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości tę decyzję, dlatego że nie potrafili przedstawić żadnych argumentów.

Jedyną uprawianą rośliną genetycznie modyfikowaną w Unii jest kukurydza. Zawiera ona gen, który uodparnia ją na najgroźniejszego szkodnika – omacnicę prosowiankę. Nic więc dziwnego, że rolnicy coraz chętniej decydują się na taką odmianę.

Zwiększeniem upraw roślin transgenicznych zainteresowane są też inne branże rolno-spożywcze. W szczególności przemysł paszowy oraz hodowcy. Dla nich GMO to wciąż najtańsze źródło białka, używane do produkcji pasz. Zastąpienie jej innym, pochodzącym z roślin niemodyfikowanych – o czym zdecydował ustępujący rząd - znacznie podniesie koszty produkcji żywności.

Stanisław Zięba Rada Gospodarki Żywnościowej: - Będzie trzeba po prostu przekonać władze państwowe, aby nie wstrzymywały importu genetycznie modyfikowanej śruty.

Branża rolno-spożywcza zapowiada starania o zmianę niekorzystnych w Polsce przepisów. I wszystko na to wskazuje, że szansę są spore. Komisja Europejska zgłosiła bowiem uwagi do zapisów w polskim prawie ograniczających stosowanie GMO, uważając je za niezgodne z unijnymi.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę