Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dopłaty wyrównawcze w skupie zbóż

21 maja 2003

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie udzielenia dopłat wyrównawczych przedsiębiorcom i producentom. Uchwała ma ograniczyć ryzyko ponoszenia strat z działalności skupowej i przechowalniczej realizowanej przez przedsiębiorców, prowadzących skup zbóż z dopłatami Agencji Rynku Rolnego do cen skupu ze zbiorów 2003 roku. Chodzi też o zachęcenie producentów do przechowywania zbóż w dobrych warunkach w przedsiębiorstwach składowych.

W „Rocznym programie działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na rok 2003”, założono objęcie interwencją 4,7 mln ton zbóż, w tym 4 mln ton pszenicy i 0,7 mln ton żyta.

W uchwale przewidziano, że Agencja Rynku Rolnego udzieli dopłat:

1) przedsiębiorcom, którzy:

a) kupią zboże ze zbiorów 2003 roku, na podstawie umów zawartych z Agencją na skup zbóż z dopłatami ARR do cen skupu udzielanych producentom;

b) sprzedadzą skupione zboże w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2004 roku, za pośrednictwem giełdy towarowej, a cena (netto) uzyskana ze sprzedaży skupionego zboża będzie niższa od sumy ceny interwencyjnej powiększonej o dopłatę, wynikającą z terminu sprzedaży;

c) sprzedając skupione zboże określą cenę wywoławczą na poziomie nie niższym niż cena interwencyjna w 2003 roku, tj. na pszenicę 440 zł/t (netto) i na żyto 325 zł/t (netto); gdy sprzedaż nie dojdzie do skutku, obniżą cenę dla tej samej partii nie więcej niż o 5 proc. w stosunku do poprzedniej ceny wywoławczej, na następnej sesji przetargowej;

2) producentom, którzy:

a) przechowają w przedsiębiorstwach składowych pszenicę wyprodukowaną w 2003 roku w posiadanym gospodarstwie rolnym;

b) otrzymali dopłatę do przechowywania, o której mowa w uchwale nr 77/2003 Rady Ministrów z 25 marca 2003 roku w sprawie zatwierdzenia „Rocznego programu działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na rok 2003”;

c) sprzedadzą przechowywaną pszenicę w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2004 roku, za pośrednictwem giełdy towarowej, a cena (netto) uzyskana ze sprzedaży przechowywanej pszenicy będzie niższa od sumy ceny interwencyjnej powiększonej o dopłatę, wynikającą z terminu sprzedaży;

d) sprzedając przechowywaną pszenicę, określą cenę wywoławczą na poziomie nie niższym niż cena interwencyjna w 2003 roku, tj. 440 zł/t (netto); gdy sprzedaż nie dojdzie do skutku, obniżą cenę dla tej samej partii nie więcej niż o 5 proc. w stosunku do poprzedniej ceny wywoławczej, na następnej sesji przetargowej.

Kwota dopłat wyrównawczych naliczana byłaby w wysokości 6 zł za tonę sprzedanego ziarna, za każdy miesiąc licząc od listopada br., czyli po zakończeniu skupu interwencyjnego, do czerwca 2004 roku.

Uchwała zachęci przedsiębiorców do uczestnictwa w interwencyjnym skupie zbóż oraz ułatwi im uzyskanie kredytów na skup i przechowywanie, przy zabezpieczeniu ekonomicznych warunków spłaty tych kredytów.

Możliwość skorzystania z dopłat wyrównawczych przez producentów przechowujących pszenicę w przedsiębiorstwach składowych zachęci ich do składowania.

Uchwała wpłynie też korzystnie na zaangażowanie przedsiębiorców w tegoroczny skup zbóż z dopłatą do cen skupu dla producentów i zwiększenie udziału producentów w przechowywaniu zbóż w przedsiębiorstwach składowych.

Regulacja przyczyni się do stabilizacji rynku zbóż po zbiorach 2003 roku. Może też wpływać na kształtowanie się poziomu cen rynkowych zbóż i ograniczyć ich nieuzasadniony import do Polski.

Skutki finansowe związane z realizacją uchwały, w wysokości do 30 mln zł, dotyczyć będą budżetu 2004 roku. Oznacza to, że wejście jej w życie nie spowoduje dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa w 2003 roku, ponieważ dopłaty wyrównawcze wypłacane będą po sprzedaży zbóż, tj. od 1 stycznia 2004 roku.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę