Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dobre prognozy

3 grudnia 2015
Będą dobre zbiory owoców. To efekt bardzo korzystnej pogody. Mimo to zdaniem ekspertów w większości przypadków nie należy się spodziewać załamania cen. Większym problemem może być znalezienie chętnych do zebrania owoców.

Już dawno nie było tak dobrej pogody dla owoców. Łagodna zima, brak wiosennych przymrozków oraz upałów, a także długi okres kwitnienia przełożą się na dobre zbiory jabłek, wiśni, porzeczek, truskawek oraz malin.

Zbiorów czereśni oraz śliwek należy się spodziewać na średnim poziomie. Mało będzie gruszek. Zdaniem ekspertów nie będzie gwałtownego załamania rolniczych dochodów. Owszem spadną na przykład ceny czarnych porzeczek czy jabłek przemysłowych, ale w zeszłym roku były one rekordowe.

Jan Świetlik, IERiGŻ: mimo tych wysokich zbiorów producenci powinni być zadowoleni, bo brakuje truskawek mrożonych w Europie i to już od pół roku. Truskawek w Polsce też nie będzie za dużo, powinna być bardzo ładna i truskawki będą drogie.

Dobra sytuacja eksportowa będzie także w przypadku jabłek. W krajach starej Unii Europejskiej produkcja tych owoców powoli ale systematycznie spada. Do tego po przerwie otwiera się także rynek rosyjski.

Jan Świetlik, IERiGŻ: nie ma w Europie konkurenta do jabłek polskich dość tanich i dobrych, które są chętnie kupowane przez Rosję, przez Białoruś, Ukrainę, Serbię i Łotwę.

Tą diagnozę potwierdzają sami producenci, którzy przygotowują się już do nawiązania normalnych kontaktów handlowych z Rosją. Przez ostatnie dwa lata nasze owoce były wysyłane tam przez kraje pośredniczące.

Mirosław Maliszewski, prezes Związek Sadowników RP: teoretycznie nasz eksport jest już uruchomiony, natomiast praktycznie są jeszcze jakieś komplikacje związane ze stroną techniczną świadectw fitosanitarnych, ale myślę, że do nowego sezonu a więc kilku tygodni, 2 – 3 miesięcy, ta sprawa będzie do końca dopięta i będziemy mogli swobodnie eksportować na rynek rosyjski bez pośredników.

Niestety będzie problem z zebraniem wszystkich owoców. W polskich sadach wciąż brakuje rąk do pracy. A cudzoziemcy nie palą się, aby do nas przyjeżdżać.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę