Jak informuje FAMMU/FAPA komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, Mariann Fischer Boel, ujawniła plany czasowego zawieszenia ceł w imporcie zbóż do Unii do końca czerwca przyszłego roku. Krok ten nie oznacza permanentnego odejścia od stosowania ceł w przywozie ziarna na terytorium Wspólnoty, a jest czasowym środkiem mającym na celu poprawę sytuacji w napiętym bilansie zbożowym Unii. Unijni ministrowie ds. rolnictwa będą głosować nad propozycją na najbliższym posiedzeniu Rady rolnej w Luksemburgu w dniach 22-23 października br.
Jak podkreśla FAMMU/FAPA zniesienie ceł będzie miało znaczenie przede wszystkim w stosowanych przez UE kontyngentach taryfowych na import pszenicy i jęczmienia paszowego. W imporcie pszenicy średniej i niskiej jakości obowiązuje roczny kontyngent w wysokości 2,98 mln ton, podzielony na trzy podkontynenty: dla USA - 572 tys. ton, dla Kanady - 38 tys. ton i pozostała ilość dla reszty dostawców. Import w ramach kontyngentu objęty jest cłem w wysokości 12 EUR/tonę (poza kwotą 95 EUR/tonę). Wyznaczony jest także kontyngent dla jęczmienia paszowego - 300 tys. ton obłożony stawką celną w wysokości 16 EUR/tonę (cło poza kwotą wynosi 93 EUR/tonę).
W imporcie pszenicy wysokiej jakości i kukurydzy obowiązuje system zmiennych stawek cennych uzależnionych od kształtowania się sytuacji cenowej na rynkach światowych. Od dłuższego czasu w przywozie pszenicy miękkiej wysokiej jakości i pszenicy durum obowiązuje stawka zero, a stosowane ostatnio cło dla kukurydzy to zaledwie 1,92 EUR/tonę.