Naukowcy odkryli, że gen hemoglobiny pomaga roślinom zwalczyć stres związany z brakiem tlenu – donosi najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Hemoglobina jest białkiem odpowiedzialnym za transport tlenu w organizmach zwierząt. Białko to składa się z czterech podjednostek połączonych atomem żelaza, który może wiązać cząsteczki tlenu.
Naukowcy badający funkcję hemoglobiny u roślin sądzili do tej pory, że dostarcza ona tlenu bakteriom symbiotycznym wiążącym azot. Bakterie te żyją w glebie i współpracują z roślinami przy wychwytywaniu z atmosfery azotu cząsteczkowego i przekształcaniu go do organicznych związków azotowych.
Grupa badaczy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization pod kierunkiem Petera Hunta odkryła jednak, że hemoglobina może pełnić bardziej ogólną rolę – pomaga ona rosnąć roślinom w środowisku, w którym jest mało tlenu.
Okazało się bowiem, że rośliny, w których zwiększona była ekspresja (aktywność) genu GLB1 kodującego hemoglobinę, lepiej znosiły niedotlenienie gleb, a w warunkach normalnych rosły szybciej niż rośliny kontrolne.
Oznacza to, że hemoglobina jest ważna w życiu zarówno zwierząt jak i roślin jako podstawowy nośnik tlenu, pierwiastka potrzebnego dla wszystkich prawie procesów biologicznych.
Wykorzystanie genu GLB1 pomoże w hodowli roślin na obszarach, gdzie gleby są ubogie w tlen, co zmniejsza dostępność substancji organicznych.