Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ceny - Pasze

27 maja 2010
Drogo, coraz drożej. Ceny śruty sojowej z tygodnia na tydzień są coraz wyższe.
I fakt, że towaru w portach i magazynach jest sporo, a transporty przychodzą na bieżąco, nie ma tu większego znaczenia. Sprzedający mają tylko jedno kryterium, którym się kierują – kursy walut. A te niestety dla potencjalnych odbiorców nie są łaskawe. Wahania na finansowym rynku i słaba w stosunku do euro i dolara, złotówka sprawiają, że zakup śruty sojowej staje się coraz droższy. Dzisiaj tona sprzedawana jest nawet po 1380 złotych, to o 30 złotych więcej niż tydzień temu. Dla części odbiorców to pułap absolutnie nie do przejścia.

Podczas gdy rynkiem śruty sojowej sterują wahania kursów walut, rynkiem rzepaku rządzi fala powodziowa. I to prawie dosłownie. Jeśli ktoś decyduje się teraz na sprzedaż rzepaku z ubiegłorocznych zbiorów nie musi martwić się o kupujących. Firmy nim handlujące i przetwórcy boją się, że powódź mogła wyrządzić tak duże straty, że tegorocznych nasion będzie sporo mniej i będą droższe. Już teraz część z nich zdecydowała się płacić więcej, by mieć zapewnione dostawy. Za tonę ubiegłorocznego rzepaku kupujący proponują nawet 1260 złotych. Stawki w kontraktach terminowych na sierpień wzrosły do 1180 złotych w magazynie producenta.

Ale jest też druga storna medalu. Firmy owszem chętnie kupują nasiona, ale już mniej chętnie odbierają surowiec. Odwlekają termin odbioru tak długo, jak tylko się da, a jak mówią, przynajmniej do czasu, gdy przez Polskę nie przetoczy się cała fala powodziowa. Nie odbierają towar teraz, bo nie mają pewności, że powódź nie dosięgnie ich magazynów, a wtedy na transakcji tylko by stracili. Wolą więc poczekać.
Rzepak
odbiór z gospodarstwa        zł/t
zbiory 2009
    ceny transakcyjne        1240 – 1260
zbiory 2010    
    ceny kontraktacyjne    1160 – 1180

Śruta sojowa zł/t
19.05    1315 – 1365
26.05    1350 – 1380


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę