Kończy się skup wczesnych odmian malin. Cena spada, a zakłady przetwórcze nie chcą już kupować, za względu na niską jakość surowca. To jednak nie martwi producentów, bo malin nie było za dużo.
Można nawet powiedzieć, że było ich mniej niż potrzeby zakładów. Niewielu więc, producentów zostało z towarem, a i notowania były wyższe niż rok temu. Maliny, to chyba jedyne ze wszystkich owoców jagodowych, które przyniosły w tym roku zyski. Teraz producenci i przetwórcy przygotowują się do sezonu skupu późnych odmian. Zakłady będą potrzebowały surowca i już wiadomo, że maliny będą droższe niż w ubiegłym roku.
Mniej będzie też cebuli. Bardzo niska cena skupu z poprzedniego sezonu spowodowała, że wielu rolników zrezygnowało z jej zasiewów i teraz na rynku powoli odczuwalne są jej braki, a cena rośnie. W niektórych regionach kraju za kilogram wczesnej cebuli spółdzielnie ogrodnicze już teraz płacą blisko złotówkę i 20 groszy.
Wyjątkowo drogie są także młode ziemniaki. Sporo mniejsza podaż sprawiła, że średnia cena kilograma ziemniaków, jest dwa razy wyższa niż rok temu. Mniejsze zasiewy i susze spowodowały, że mniej będzie także ogórków. Ich notowania już rosną.
Ceny warzyw
spółdzielnie ogrodnicze zł/kg
wczesne ziemniaki
teraz 0,50 – 0,99
średnia teraz 0,63
średnia rok temu 0,39
ogórki spod osłon 0,40 – 2,00
ogórki gruntowe 0,60 – 1,90
Spadają i to bardzo ceny papryki. Wszystko przez dużo większą niż zakładano podaż. W tym sezonie będzie jej wyjątkowo dużo. Tanieją też pomidory, natka, szczypiorek, pory i selery, czyli warzywa, których z każdym dniem pojawia się coraz więcej.
Ceny warzyw
spółdzielnie ogrodnicze zł/kg
papryka 1,90 – 4,00
pomidory 1,20 – 2,00
natka 0,38 – 0,69
szczypiorek 0,55 – 0,99
selery 2,45 – 3,69
pory 0,50 – 0,99
9146010
1