Adama_Spyrale_1-31.05.21

Ceny - Kukurydza

3 grudnia 2015
Z 2 tygodniowym opóźnieniem zaczęły się zbiory kukurydzy na kiszonkę. Nie wszędzie można wjechać maszynami na mokre pola. Prace trwają głównie na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Producenci starają się przyspieszyć zbiory w obawie przed chorobami grzybowymi.

Na razie stan większości plantacji jest dobry, w nieco gorszej kondycji są tylko rośliny z regionów, gdzie było bardzo sucho-ocenia prof. Tadeusz Michalski z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

Plony kukurydzy na kiszonkę mogą być nieco niższe niż w ubiegłym roku, ale rośliny są za to bardziej energetyczne-oceniają eksperci. Surowiec przeznaczany jest w dalszym ciągu głównie dla bydła, ale od kilku lat coraz częściej kontraktowany jest także do zachodnich biogazowni.

POWIERZCHNIA UPRAW KUKURYDZY W 2010 r.
tys. ha
na kiszonkę        420           +10
na ziarno          310           +30
szacunki PZPK

W ciągu roku powierzchnia upraw zwiększyła się nieznacznie zarówno w przypadku kukurydzy na kiszonkę, jak i na ziarno. Tej ostatniej średnio o 30 tysięcy hektarów. Zbiory kukurydzy na ziarno mają się rozpocząć za pół miesiąca. Ale dotyczy to tylko wczesnych odmian. Plony powinny wynieść powyżej 60 kwintali z hektara. Szacunki zbiorów są wyższe od ubiegłorocznych i mają wynieść 1 milion 900 tysięcy ton.

KUKURYDZA NA ZIARNO-prognozy na 2010 r.
plony     60,8-62,0  q/ha
zbiory    1,9  mln ton

O cenach na razie trudno jeszcze mówić. Przewiduje się, że na początku zbiorów, kiedy ceny są zawsze najniższe, za tonę trzeba będzie zapłacić między 600 a 700 złotych. Tegoroczna kukurydza sprowadzana z Węgier jest wyceniana z dowozem na 750 złotych. Natomiast polska z ubiegłego roku kosztuje już 800 złotych. To ceny transakcyjne, bo producenci żądają nawet 850 złotych .

CENY ZIARNA KUKURYDZY   zł/t
kraj          -początek sezonu    600-700
              -ubiegłoroczna          800
import                                750


POWIĄZANE

W dniu 6 czerwca br. przedstawiciele OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w R...

28 czerwca 2021 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planu...

W ramach projektu "Czas na polskie superowoce!” organizowany jest owocowy targ i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę