Adama_Spyrale_1-31.05.21

Ceny - Kukurydza

10 października 2008
Zbiór kukurydzy na kiszonkę w większości regionów zakończono w ubiegłym tygodniu. Plony są dobre, a zdecydowanie najlepiej wypada tu środkowo-wschodnia Polska - ocenia prof. Tadeusz Michalski z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. Natomiast kukurydzy na ziarno zebrano na razie około 10-15 %, a spadające ceny szokują producentów.

Rolnicy czekali ze zbiorem, bo kolby jeszcze przyrastały, a w niektórych regionach padał deszcz. Ale ponieważ pojawiły się też przymrozki, teraz trzeba się śpieszyć.

W tym roku przewiduje się, że zbiory wyniosą około 2 milionów ton, czyli nieco więcej niż w ubiegłym sezonie, natomiast średnie plony mogą być mniejsze o blisko 6 kwintali z hektara i maksymalnie wyniosą 60 kwintali.

Prawie codziennie ceny kukurydzy spadają, a rolnicy przeżywają dramat. Ceny zaczynające się od 350 złotych za tonę i nie pokrywają kosztów produkcji. Opłaca się tylko tym którzy osiągają bardzo wysokie plony, powyżej 100 kwintali z hektara. Przy tak dużych podwyżkach nawozów i środków ochrony roślin, stawki nie powinny być mniejsze niż 550-600 złotych-ocenia Polski Związek Producentów Kukurydzy.

W dodatku wyjątkowo dużo jest kukurydzy w całej Europie, a ziarno na Węgrzech, które teraz z powodzeniem dostaje się na nasz rynek jest jeszcze tańsze niż u nas, a to nic dobrego dla naszych producentów.

Kukurydza na ziarno (prognozy)
zbiory w 2008 - 1,9 - 2,0 mln ton
plony w 2008  - 59 - 60 q/ha

Ceny suchego ziarna kukurydzy    350 - 450 zł/t
Koszt produkcji            550 - 600 zł/t


POWIĄZANE

Ponad 80 pracowników wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa uk...

Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Zybiszowie i Dolnośląski Ośrodek Doradztwa R...

Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 28 maja br., w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę