Będzie wsparcie dla rolników poszkodowanych przez reformę unijnego rynku cukru. Do rozdysponowania jest kilkadziesiąt milionów euro. Agencja Rynku Rolnego rozpocznie przyjmowanie wniosków najprawdopodobniej od stycznia przyszłego roku.
W wyniku reformy rynku cukru - w ubiegłym roku, prawo kontraktacji buraków straciło blisko 60 tysięcy gospodarstw rolnych. Dla wielu z nich było to równoznaczne z utratą głównego źródła dochodu. Na fundusze będą mogły także liczyć zamknięte cukrownie. Warunek to rozpoczęcie produkcji biopaliw. W ramach Krajowego Programu Restrukturyzacji, do rozdysponowania jest 34 miliony euro.
Waldemar Sochaczewski, Agencja Rynku Rolnego – „Uprawnionymi są, będą plantatorzy, którzy utracili w całości lub częściowo prawo do produkcji lub dostaw buraka. Na około 60 tysięcy blisko 30 tysięcy to są ci, którzy mogą potencjalnie ubiegać się o tę formę wsparcia. A przedsiębiorstwa mamy na myśli te, które działają na terenie gmin, których dotknęła restrukturyzacja.”
W ramach programu, rolnicy otrzymają zwrot poniesionych kosztów na budowę przydomowych tłoczni paliwowych, a przedsiębiorstwa - refundację nakładów na stworzenie lub modernizację instalacji do przerobu surowców rolnych na cele energetyczne.
Tomasz Pańczyszyn, Krajowa Izba Biopaliw – „Bardzo wiele zakładów nie ma dobrego zaopatrzenia w surowiec, nie ma własnych mocy i zdolności pozyskania tego surowca. Więc na pewno bardzo byłyby zainteresowane taką współpracą.” Krajowy Program Restrukturyzacji jeszcze we wrześniu trafił do Brukseli. Wszystko na to wskazuje, że w tym roku zostanie ostatecznie zaakceptowany. Agencja Rynku Rolnego zapowiada, że nabór wniosków rozpocznie się za kilka miesięcy. Dzięki temu pierwsze pieniądze do beneficjentów trafią we wrześniu przyszłego roku.