Ptak_Waw_CTR_2024

Biopaliwa: 1 lipca czy 1 stycznia?

24 maja 2007
Wprowadzić obowiązek mieszania paliw z dodatkami pochodzenia roślinnego już od lipca, a nie czekać do 1 stycznia przyszłego roku – mówią zwolennicy szybkiego wprowadzenia biopaliw na rynek. Ale przedsiębiorcy wcale się nie cieszą z tego pomysłu. Ich zdaniem jest to niemożliwe do zrealizowania.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o biopaliwach obowiązek ich stosowania wejdzie w życie 1 stycznia 2008 roku. Kto po tej dacie będzie sprzedawać paliwa nie zmieszane z dodatkami roślinnymi będzie musiał liczyć się z karą. Zdaniem posłów PSL-u ten termin trzeba przyspieszyć – od 1 lipca 2007.

Taka propozycja może w Sejmie liczyć na akceptację ze strony partii koalicyjnych. – Od 1 lipca – to jest ostateczny termin, bo jeżeli to nie będzie wprowadzone, to ta ustawa będzie ustawą wprowadzoną w połowie. mówi Wojciech Mojzesowicz – poseł PiS.

Ale to co spotyka się z akceptacją polityków zaangażowanych w promocję biopaliw, nie koniecznie podoba się firmom, które te biopaliwa mają potem wytarzać. Ich zdaniem nie można podejmować pochopnych decyzji. Termin 1 stycznia przyszłego roku jest dla nich bardzo dobry.

Henryk Zamojski – Krajowa Izba Biopaliw: - Uważam, że tego jednak się nie da wcześniej wprowadzić – wszyscy gracze na rynku, producenci muszą się do tego przygotować, zawrzeć odpowiednie umowy z dostawcami, to trochę czasu potrwa, nie udałoby się to od 1 lipca.

Już tylko na podpis prezydenta czeka ustawa, która nakłada na przedsiębiorców, którzy sprzedają paliwa bez dodatków roślinnych , nowe 10 krotnie wyższe kary od obecnie obowiązujących.


POWIĄZANE

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...

Rzepak ozimy w okresie jesiennym wymaga nawożenia dolistnego, które jest uzupełn...

Skończyły się żniwa kukurydzy kiszonkowej, rozpoczyna się zbiór odmian zbieranyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę