Rekordowo wysokie ceny zbóż i oleistych w ubiegłych dwóch sezonach, przełożyły się na wzrost cen środków ochrony roślin, jednakże w znacznie mniejszym stopniu, aniżeli w przypadku nawozów. Wzrost cen pestycydów w latach 2006-2008 wynikał przede wszystkim ze wzrostu cen surowców wykorzystywanych do ich produkcji oraz ogólnych kosztów wytworzenia (min. ograniczenia liczby dopuszczalnych substancji czynnych w UE).
Niemniej, ich drożenie to także efekt rosnącego popytu. Wykorzystanie środków ochrony roślin wzrasta głównie w wyniku zwiększeniem produkcji rolnej w krajach rozwijających się (m.in. Chiny, Indie), modernizacji sektora rolnego w Europie Wschodniej oraz wzrostu intensywności produkcji w Brazylii. Ograniczeniem dla wzrostu wykorzystania pestycydów jest zwiększanie się udziału roślin genetycznie modyfikowanych w uprawach polowych, gdyż wymagają one mniejszej ochrony, aniżeli odmiany konwencjonalne.
Jednakże warto zauważyć, iż największe przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją środków ochrony roślin, są również najbardziej liczącymi się podmiotami w sektorze roślin genetycznie modyfikowanych. Oczekuje się, iż w najbliższych dwóch latach ceny pestycydów będą w dalszym ciągu rosnąć wraz z rosnącym ich wykorzystaniem w skali świata. Jednakże w dłuższej perspektywie ocenia się, że popyt na nie będzie stopniowo spadał, głównie w wyniku wzrostu wykorzystania roślin genetycznie modyfikowanych
oraz ograniczeń środowiskowych w krajach rozwiniętych.