Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Alverde, Opera Max, Swing, Capalo i Duet Ultra - na sezon

23 kwietnia 2009
W sezonie 2009 paleta produktowa firmy BASF powiększyła się o nowy insektycyd przeznaczony do zwalczania stonki ziemniaczanej Alverde 240 SC. Jak poinformował na Wiosennym Spotkaniu firmy BASF z Dziennikarzami w Warszawie dr Waldemar Bernat preparat oparty jest o nowoczesna substancje aktywną - metaflumizon. Metafumizon ze względu na unikalny mechanizm działania został przypisany do nowej klasy chemicznej - karbonylohydrazyd.  Produkt oprócz wysokiej skuteczności cechuje sie m.in. wyjatkowo korzystnym profilem ekotoksykologicznum. Alverde zalecane jest w dawce 0,2-0,25 ltr/ha.
Ze względu na duże zróżnicowanie wielkości areałów uprawy ziemniaka w poszczególnych rejonach kraju preparat jest dostepny w 3 rodzajach opakowań: 0,1; 0,25 oraz 1 ltr.

       
       


Jak informował dr Witold Lykowski zboża ozime przezimowały dobrze, ale jak wskazują pierwsze symptomy powinniśmy się spodziewać porażenia takimi patogenami jak: mączniak prawdziwy, rdza brunatna w pszenicy ozimej i pszenżycie, plamistości siatkowej liści oraz mączniaka prawdziwego w jęczmieniu ozimym. Doc dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu dodał zagrożenie z tytułu występowania septoriozy paskowanej liści pszenicy, której pierwsze symptomy zaobserwowano na jesiennych liściach zbóż. Wilgotna pogoda na przedwiośniu to idealne warunki do rozwoju innych patogenów np. mączniaka prawdziwego zbóż. Bardzo ważne jest właściwe diagnozowanie zagrożeń, dlatego też docent M Korbas radzi systematyczną lustracje plantacji przez rolników, którzy powinni posługiwać się np. lupą, aby właściwie rozpoznać pojaw patogenów.
Jedną z pomocnych metod w zaobserwowaniu początków porażenia może być metoda kopertowa polegająca na wkładaniu do wilgotnej koperty części roślin np. liści, co przyspiesza rozwój grzybni patogena.

Zalety takich środków jak Opera Max, Swing Top, Capalo (fungicyd zbożowy o najnowocześniejszej formulacji – po aplikacji kropla nie „odbija” się od liścia lecz do niego przywiera, szybko wysycha i wchłania dzięki czemu substancje aktywne długo i skutecznie działają na patogeny), czy Duet Ultra - prezentował Jarosław Komar (odpowiedzialny w BASF Polska za produkty zbożowe) i argumentował, że nie żałowanie pieniędzy na ochronę fungicydową np. pszenic ozimych sianych na dobrych stanowiskach  może powodować w warunkach Polski, przyrosty plonów sięgające ponad 17 q/ha(wyniki uzyskane w 2008 r. w doświadczeniach łanowych BASF z 24 obiektów w lokalizacji Pągów i Ulhówek po zastosowaniu ochrony Akcja Jakość: Opera Max and Co. na T1 + Swing Top na T3). W tym wypadku zysk(po odliczeniu kosztów ochrony) wyniósł ponad 540 pln/ha zakładając cenę skupu pszenicy 500 pln/t.
 Polska jest potentatem w uprawie pszenżyta, dla tego rodzaju zboża uprawianego na przeciętnych stanowiskach (których w Polsce jest najwięcej)polecany jest Duett Ultra zawierający epoksynazol i tiofanat metylu – jako środek najbardziej efektywny, chroniący górne liście, dokłosie i kłos przed porażeniem septoriozą, rdzą i mączniakiem.

Osobny "rozdział" poświecony był ochronie rzepaków. Dr Łykowski zwracał uwagę na dobre przezimowanie plantacji, ale równocześnie na fakt silnego porażenia phoma lingam już w okresie jesiennym. Dla zwalczania tego zagrożenia polecany jest fungicyd o nazwie Caramba 60 SL. Bardzo liczne zaobserwowano tej wiosny występowanie szkodników na plantacji rzepaku ozimego jak: chowacza brukwiaczka czy też słodyszka rzepakowego. Do ich zwalczania polecamy preparat Fastac 100 EC.
Inny rodzaj zjawisk to pękanie łodyg roślin w warunkach porannej rosy oraz lokalnego występowania przymrozków. Rozerwanie tkanki roślinnej to idealne miejsce dla powstawania infekcji.

Piotr Daniel z BASF zachęcał więc do propagowania stosowania wspomnianej Caramby 60 SL oraz Pictora 400 SC - fungicydu nowej generacji, który należy stosować w dawce 0,5 l/ha. Do zwalczania chowaczy, słodyszka i szkodników łuszczynowych przydatny okazać się może Fastac 100 EC.

Doc dr hab. Marek Korbas poinformował o zlokalizowaniu w Polsce nowej jednostki chorobowej w rzepaku ozimym a mianowicie – typhula czyli zgnilizna rzepaku.
Obecnie duże zagrożenie to występowanie w intensywnych regionach uprawy rzepaku ozimego porażenia kiłą kapusty, gdzie jedynym właściwym przeciwdziałaniem jest zachowanie odpowiedniego płodozmianu.
Doc. Korbas wskazywał na wysoką opłacalność uprawy rzepaku ozimego przy zachowaniu wszystkich zasad intensywnej uprawy tej rośliny, gdzie szczególne znaczenie ma optymalne odżywianie roślin oraz prawidłowo prowadzona ochrona roślin, której istotnym elementem jest stosowanie wysokiej klasy fungicydów.

POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę