aaa wielkanoc ppr
aa_wielkanoc

Zatrucie azotanami i azotynami

7 grudnia 2001

PRZYCZYNY
Nadmierna ilość azotanów i azotynów w paszy, pojenie bydła wodą zanieczyszczoną azotynami i azotanami (zbiorniki wodne i studnie, w pobliżu których składowano nawozy azotowe i gnojowicę), spożycie
przypadkowe nawozów azotowych.

OBJAWY KLINICZNE
W ostrych zatruciach zwierzęta mogą padać nagle, zwykle śmierć poprzedzają silne bóle brzucha, ślinienie, biegunka, napinanie się do oddawania moczu, wzdęcia, duszność, drżenie mięśni, zmiany zabarwienia błon śluzowych w kierunku sinobrunatnego, obniżenie ciepłoty ciała. W przewlekłej formie obserwuje się zmniejszenie apetytu, obniżona wydajność mleczną, zmniejszone przyrosty, zmatowienie włosa, poronienia, zwiększoną śmiertelność noworodków.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Często obserwuje się wyciek czekoladowo-brunatnej krwi z naturalnych otworów ciała. Przekrwienie i zmiany zapalno-martwicze błon śluzowych przewodu pokarmowego, przekrwienie płuc, wybroczyny na błonach surowiczych.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Wykluczyć wąglik! Badanie biochemiczne krwi (poziom methemoglobiny), określenie stężenia azotynów w surowicy, moczu, treści płynnej żwacza, paszy, wodzie pitnej.

LECZENIE
Błękit metylenowy, redukujący methemoglobinę do hemoglobiny w roztworze 2% dożylnie 0,5 ml/kg m.c., sole czyszczące. Pasza bogata w łatwo strawne węglowodany.

ZAPOBIEGANIE
Unikać skarmiania pasz o zawartości azotanów powyżej 0,5% s.m. Nie składować nawozów mineralnych i gnojowicy w pobliżu studni i zbiorników wody pitnej dla bydła.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę