W przyszłym tygodniu w Spółdzielni Mleczarskiej "Mlekovita" w Wysokiem Mazowieckiem uruchomiona zostanie nowa serownia. Inwestor liczy na zwrot części kosztów z programu SAPARD.
Jest to nowoczesna linia technologiczna do produkcji sera twardego dojrzewającego. Technologia przewiduje m.in. krojenie sera w plasterki i kawałki oraz jego pakowanie według norm unijnych.
- Inwestycję zrealizowaliśmy przede wszystkim z myślą o rynku unijnym - mówi prezes "Mlekovity", Dariusz Sapiński. - Mamy już podpisane kontrakty z odbiorcami na Zachodzie.
Po uruchomieniu serowni zakład zyska dodatkowe zdolności przerobu 300 tys. litrów mleka na dobę. Zgodnie z umową, podpisaną z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, inwestor otrzyma zwrot 40 proc. poniesionych kosztów (ok. 4 mln zł) z programu pomocowego SAPARD.
Dariusz Sapiński podkreśla, że będzie to pierwsza pomoc, z jakiej skorzysta jego firma. W "Mlekovicie" w ostatnich latach zrealizowano ogromny program inwestycyjny wyłącznie ze środków własnych spółdzielni oraz kredytów. M.in. kilka miesięcy temu oddano do użytku wartą ponad 20 mln zł linię do produkcji tłuszczu z nowoczesnym zapleczem magazynowym. Oprócz tradycyjnego masła z tłuszczu mlecznego, produkowana jest cała gama margaryn z udziałem tłuszczy roślinnych, mających zastosowanie do pieczenia, smażenia i smarowania pieczywa. Planowane są kolejne inwestycje, zwiększające możliwości produkcyjne wysokomazowieckiego kolosa mleczarskiego.
- Po wstąpieniu do Unii Europejskiej czeka nas tzw. kwotowanie produkcji mleczarskiej - mówi prezes "Mlekovity". - Uważam, że kwota mleczna, przyznana Polsce, stwarza możliwości rozwoju sektora mleczarskiego. Na pewno będą się starali skorzystać z tej możliwości członkowie naszej spółdzielni. Istnieje duże zainteresowanie wśród rolników rozwijaniem hodowli krów mlecznych i zakład musi być do tego przygotowany. - kończy Sapiński.