Podstawą podjęcia przez Komisję Europejską decyzji o uruchomieniu rezerwy restrukturyzacyjnej dla Polski była pozytywna ocena raportu nt. restrukturyzacji polskiego sektora mleczarskiego w latach 2000 – 2005 przedłożonego Komisji Europejskiej przez resort rolnictwa w grudniu 2005 r. - informuje ministerstwo rolnictwa.
W raporcie wykazano spadek zużycia mleka w gospodarstwach na rzecz zwiększenia ilości mleka i przetworów mlecznych wprowadzonych do obrotu rynkowego - to właśnie, zdaniem resortu, stanowiło warunek uwolnienia rezerwy.
Uzyskanie przez Polskę rezerwy restrukturyzacyjnej w pełnej wysokości i przeznaczenie jej w całości na krajową rezerwę przeznaczoną dla dostawców hurtowych oznacza, że krajowa rezerwa, która będzie określona w drodze rozporządzenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi po dokonaniu przez Agencję Rynku Rolnego rozliczenia poprzedniego roku kwotowego (2005/2006), obejmie dodatkowo 416 126 ton.
Z początkiem kwietnia weszła w życie ustawa o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. Nr 50, poz. 363) wprowadzająca preferencyjne warunki ubiegania się przez dostawców hurtowych o przyznanie dodatkowych ilości referencyjnych z krajowej rezerwy, dostawcom hurtowym, którzy w roku kwotowym 2005/2006:
• spełniając warunki otrzymania dodatkowych ilości referencyjnych z krajowej rezerwy nie otrzymali tych ilości w związku z rozdysponowaniem tej rezerwy,
• w terminie do dnia 31 maja 2006 r. złożą wniosek w sprawie przyznania indywidualnej ilości referencyjnej z krajowej rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych,
• w roku kwotowym 2005/2006 byli właścicielami indywidualnej ilości referencyjnej w wysokości nieprzekraczającej 800 000 kg,
mają prawo ubiegania się o przyznanie dodatkowych ilości referencyjnych z krajowej rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych na zasadach preferencyjnych w bieżącym roku kwotowym (2006/2007), tzn. iż złożone przez tych dostawców wnioski będą rozpatrywane w pierwszej kolejności.